MAIN MENU
INFO

Jesteśmy już na facebooku :-) 

PTTK ŻARNÓW

 

To się wydarzyło w 2021 roku

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

PTTK ŻARNÓW

 

Liderzy turystyki pieszej w O/PTTK Żarnów


Ostatnią imprezą turystyki pieszej w 2021 r. było „I Zimowe wejście na Fajną Rybę, bez tlenu” w dniu 11 grudnia br. Tym samym można było zakończyć ranking piechurów w konkursie „Liderzy turystyki pieszej w O/PTTK Żarnów”. Nasi turyści mogli w tym roku uczestniczyć w 37 imprezach pieszych, w tym w 22 organizowanych przez żarnowski Oddział PTTK. Zgodnie z regulaminem każdy udział w naszym rajdzie lub wycieczce pieszej premiowany był 5 pkt. a udział w imprezie obcej to 3pkt. Dodatkowo punktowane były min. zdobyte odznaki turystyki pieszej i regionalne, udział w ogólnopolskim zlocie przodowników turystyki pieszej, zdane egzaminy na uprawnienia PTP. Po zliczeniu punktów ustalona została kolejność w konkursu i wyłoniono 10 „ liderów” w 2021 r. Są to następujący członkowie O/PTTK Żarnów:

I miejsce – Magdalena Szołowska – 154 pkt.

II miejsce – Urszula Jędrasik – 136 pkt.

III miejsce – Joanna Świątek – 117 pkt.

IV miejsce – Blanka Jakubowska – 116 pkt.

V miejsce – Czesław Szwedkowicz – 98 pkt.

VI miejsce – Cezary Król – 97 pkt.

VII miejsce – Monika Aleksandrowicz – 80 pkt.

VIII miejsce – Janusz Aleksandrowicz – 77 pkt.

IX miejsce – Katarzyna Szołowska – 75 pkt.

X miejsce –Barbara Kalinowska – 73 pkt.


Puchary i dyplomy za zajęte lokaty w konkursie zostaną wręczone na „Podsumowaniu roku turystycznego 2021 w O/PTTK Żarnów” w dniu 15 stycznia 2022 r. Wydarzenie odbędzie się w Domu Kultury w Żarnowie. W roku 2022 planujemy następną edycję konkursu
.

podgląd dyplomów tutaj
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

I Zimowe wejście na Fajną Rybę, bez tlenu.

11.12.2021r grupa KTP PTTK Żarnów wraz z grupą Morsy Opoczno zdobyli szczyt „Fajnej Ryby – 347m n.p.m.” - najwyższe naturalne wzniesienie w woj. Łódzkim. Było to „I Zimowe podejście południową granią, bez tlenu”. Organizator: Cezary Król Przewodnik Trybunalski.

galeria tutaj

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wycieczka do Krakowa


Królewskie miasto Kraków, było celem wycieczki krajoznawczej dla 26 turystów skupionych wokół Oddziału PTTK w Żarnowie. Wycieczka została zorganizowana we wtorek i środę, 7 i 8 grudnia br. a wszyscy uczestnicy mogli okazać się certyfikatami zaszczepienia. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy głównie Stare Miasto, rozpoczynając od Pomnika Grunwaldzkiego. Tutaj dołączyła do nas przewodniczka, która prowadziła naszą grupę przez dwa dni. Barbakan, pozostałości po murach obronnych z Bramą Floriańską a następnie spacer w kierunku Rynku Głównego w Krakowie i Kościół Mariacki to początek trasy turystycznej. Dłużej zatrzymaliśmy się wewnątrz kościoła min. w oczekiwaniu na otwarcie wspaniałego Ołtarza Wita Stwosza.

Dalsza część wędrówki po mieście, odbywała się w obrębie Sukiennic, Wieży Ratuszowej przy której jest makieta dawnego ratusza. Ulicą św. Anny doszliśmy do zabudowań Uniwersytetu Jagiellońskiego, zatrzymując się dłużej na dziedzińcu Collegium Maius. W drodze do Muzeum Książąt Czartoryskich, zobaczyliśmy jeszcze Teatr Stary, będący do dziś jedną z najważniejszych scen polskich. Muzeum Książąt Czartoryskich jest najstarszą placówką muzealną obrazującą dzieje narodu polskiego, zawiera cenne dzieła sztuki, dokumenty i pamiątki historyczne. Właśnie w tym muzeum możemy podziwiać też słynny obraz Leonardo da Vinci „Dama z gronostajem”, zaś w godzinach wieczornych, mieliśmy zarezerwowany wstęp do Galerii Malarstwa Polskiego w Sukiennicach. Eksponowane są tu min. płótna najwybitniejszych malarzy: Jana Matejki (Hołd Pruski i Bitwa pod Racławicami), Fałata, Chełmońskiego, Podkowińskiego, Wyczółkowskiego, Grottgera, Malczewskiego i Siemiradzkiego. Atrakcją dla turystów był też odbywający się na rynku kiermasz bożonarodzeniowy i górująca nad rynkiem, pięknie oświetlona choinka. W drugim dniu pobytu, zwiedzaliśmy Kazimierz żydowski. Krakowski Kazimierz jest obok żydowskiego miasta czeskiej Pragi , unikatem w skali Europy. W XV w. opasano tę dzielnicę murem obronnym a mały fragment muru znajduje się jeszcze obok najstarszej synagogi Kazimierza, zwanej Starą Synagogą. Centrum dzielnicy stanowi ulica Szeroka , zamieszkała niegdyś przez najbogatszych Żydów. Tutaj zobaczyliśmy synagogę Wolfa Poppera (Bociana) z 1620 r. w której obecnie znajduje się Dom Kultury. Najbardziej znaną jest świątynia żydowska Remu z przylegającym do niej cmentarzem. Ta synagoga jest miejscem pielgrzymkowym dla ortodoksyjnych Żydów, którzy przybywają do niej z całego świata. Kirkut Remu zawiera około 700 nagrobków i jest uważany za największy w Polsce. Spotykamy tu cenne zabytki żydowskiej sztuki nagrobnej . Przechodząc uliczkami Kazimierza, widzieliśmy również synagogę Wysoką, dawną rzeźnię rytualną zwaną okrąglakiem na Placu Nowym i mykwę (łaźnię żydowską). Kraków jest miastem bogatej kultury, pełnym ciekawych zabytków a jednocześnie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Uczestnicy wycieczki zapragnęli poznać jeszcze następne dzielnice i atrakcje miasta , stąd pomysł aby na wiosnę przyszłego roku, znów udać się w podróż do Krakowa.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Rajd z Mikołajem w tle

Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Żarnowie, przy współpracy z Gminą Żarnów był organizatorem imprezy turystycznej dla dzieci pod nazwą „XI Rajd z Mikołajem”. Wiadomo, że każdy z nas mały czy duży, lubi dostawać prezenty od Mikołaja. Rajd odbył się w sobotę 4 grudnia br. na krótkiej pięciokilometrowej trasie, tak aby mogli przejść ją najmłodsi turyści. Była to trasa okrężna wokół Żarnowa, zaczynająca się na parkingu przy Szkole Podstawowej w Żarnowie i wiodąca przez zabytkowy park w Trojanowicach i Topolice, do parkingu przy Urzędzie Gminy w Żarnowie.

 

 Ze względu na zagrożenie epidemiczne nie korzystaliśmy z pomieszczeń zamkniętych, całość imprezy odbyła się na wolnym powietrzu. Na starcie pojawiło się około 100 osób, w tym 70 dzieci , pozostali to rodzice i opiekunowie grup. Oprócz turystów indywidualnych, były też zorganizowane grupy szkolnych kół PTTK z Białaczowa i Żarnowa oraz drużyna Szkoły Podstawowej z Miedznej Drewnianej. Otwarcia imprezy dokonali prezes ZO PTTK – Włodzimierz Szafiński i wójt gminy – Krzysztof Nawrocki, który objął rajd honorowym patronatem. Uczestnikom wręczono na starcie pamiątkowe plakietki. Wyjątkowa, jak na tą porę roku pogoda towarzyszyła piechurom, brak opadów i wiatru to czynniki ułatwiające wędrówkę. Na parkingu przy UG w Żarnowie, dzieci otrzymały najpierw paczki ze słodyczami , a następnie z zachowaniem warunków higienicznych (rękawiczki jednorazowe) poszczególni młodzi turyści, losowali upominki z dwóch mikołajkowych worków z prezentami. Podsumowując XI Rajd z Mikołajem, można postawić tezę, że ruch na świeżym powietrzu może wzmocnić siły witalne turystów w czasie pandemii. Sukcesem rajdu był liczny udział dzieci wędrujących z rodzicami. XI Rajd z Mikołajem został odnotowany jako dwudziesta impreza turystyki pieszej zorganizowana przez PTTK Żarnów w tym roku. Ostatnim przedsięwzięciem dla piechurów w 2021 r. jest zaplanowana na sobotę 11 grudnia br. impreza o nieco zabawnym tytule „I Zimowe wejście na Fajną Rybę , bez tlenu”. Tym razem uczestnikami będą w większości dorośli członkowie O/PTTK Żarnów. Fajna Ryba to największy naturalny szczyt województwa łódzkiego liczący 347 m n.p.m. w Paśmie Przedborsko – Małogoskim. Wycieczkę o długości 14 km, poprowadzi pomysłodawca w/w imprezy, przodownik turystyki pieszej, członek Oddziału PTTK w Żarnowie kol. Cezary Król.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Turystyczne obchody Dnia Niepodległości


Jak co roku członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Żarnowie, uczestniczyli w kolejnym rajdzie pieszym, poświęconym uczczeniu Święta Niepodległości. Rajd ma już swoją 25 letnią tradycję, 23 z nich organizowane było wspólnie przez dwa zaprzyjaźnione Oddziały PTTK w Końskich i Żarnowie a od 2020 roku organizację przejął Oddział PTTK w Końskich.

Tegoroczna edycja miała miejsce w sobotę 6 listopada i wzięło w niej udział ok. 200 osób, większość z województwa świętokrzyskiego ale też 67 z Oddziału w Żarnowie. Były to grupy ze szkolnych kół PTTK: w Białaczowie ( 16), Miedznej Drewnianej (19) i Gomulina (26 ) oraz kilkanaście osób reprezentujących Koło Terenowe PTTK w Żarnowie. Podkreślając wagę święta widać było dużo flag narodowych przyniesionych przez uczestników rajdu. Trasa wyznaczona została wokół Końskich i liczyła ok. 15 km. Po drodze, w miejscu odpoczynku rozpalono ognisko turystyczne. Organizatorzy już na starcie wręczyli uczestnikom pamiątkowe odznaki z podobizną Józefa Piłsudskiego. Do dyspozycji była też pieczątka rajdowa. Duża część trasy prowadziła duktami leśnymi, odcinkami trudnymi do przebycia. Po dojściu do mety w Końskich, drużyny otrzymały dyplomy uczestnictwa. Drugą częścią obchodów Święta Niepodległości dla dorosłych piechurów, było uroczyste wręczenie dyplomów i pucharów dla „Super Piechurów Świętokrzyskich”, którzy w ciągu całego roku musieli zaliczyć kilkaset km podczas wybranych imprez turystycznych. Przybyli oni z całej Polski, ale szczególnie pogratulować można dwóm naszym piechurkom, które przeszły po 326 km i uzyskały tytuł „ Super Piechura Świętokrzyskiego”. Są to: Magdalena Szołowska i Joanna Świątek, mieszkanki Białaczowa. XXV Rajd Niepodległości przeszedł do historii.

galeria tutaj

 
Włodzimierz Szafiński

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Pożegnanie kol. Elżbiety Zając

W poniedziałek 25 października 2021 w kościele św. Bartłomieja w Opocznie, odbyła się msza żałobna poświęcona naszej przedwcześnie zmarłej kol. Elżbiecie Zając. Ela odeszła zbyt wcześnie, bo w wieku 55 lat a śmierć zabrała Ją 21 października.

Była nauczycielką Szkoły Podstawowej w Miedznej Drewnianej i tam pełniła też funkcję opiekunki SKKT – PTTK. Była aktywną działaczką szkolnego ruchu turystyczno – krajoznawczego. Jej podopieczni odnotowali szereg sukcesów min. w ogólnopolskich konkursach plastycznych. Zachęcała uczniów do uprawiania turystyki aktywnej : rajdów pieszych i wycieczek rowerowych, promowała ochronę ojczystej przyrody. Za swą działalność wyróżniona odznaką „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wśród wielu żegnających Ją osób na cmentarzu przy ulicy Rolnej, było dużo nauczycieli, uczniów SP w Miedznej Drewnianej a także członków O/PTTK w Żarnowie. Z wielkim smutkiem żegnamy naszą Koleżankę, cześć Jej pamięci.

 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Nasi turyści ponownie w powiecie skierniewickim


„Znam Skierniewice i okolice” to nazwa odznaki regionalnej, którą można zdobyć przy okazji zwiedzania atrakcji krajoznawczych powiatu skierniewickiego. Oddział PTTK w Żarnowie zorganizował pierwszą wycieczkę do Skierniewic we wrześniu br. oraz po raz drugi po okolicach Skierniewic, w niedzielę 24 października 2021.

Głównymi celami wycieczki były: Lipce Reymontowskie, Bolimowski Park Krajobrazowy i Stara Rawa. Lipce, w których mieszkał Władysław St. Reymont w latach 1888-1891 będąc pracownikiem kolei stały się obecnie jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce promujących życie i twórczość pisarza. Powieść „Chłopi” , za którą Reymont otrzymał 1924 r. w literacką Nagrodę Nobla, opisuje życie społeczne w Lipcach zgodnie z rytmem przyrody, pracę na roli, zwyczaje i obrzędy ludowe. Pisarz zauważa również zmiany ekonomiczno – społeczne na wsi pod koniec XIX w. 23 uczestników wycieczki zaczęło realizację programu krajoznawczego od zwiedzania Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych, w której wśród wielu eksponatów znajduje się min. kolekcja ponad 100 wydań „Chłopów” w różnych językach świata. W Lipcach otwarto w 1982 r. najpierw Izbę Regionalną a następnie w 1983 r. Muzeum im. Wł. St. Reymonta. Oprócz pamiątek związanych z pisarzem można tu zobaczyć eksponaty z dziedziny historii i kultury materialnej Lipiec. Przy okazji zwiedziliśmy też trzecią placówkę muzealną, Muzeum Czynu Zbrojnego. Na tym nie kończą się obiekty krajoznawcze Lipiec. Są tu kamienie pamiątkowe z tablicami , z których jedna informuje o otrzymaniu w 1924 r. przez Wł. St. Reymonta literackiej Nagrody Nobla, idąc do Domku Dróżnika przy torach spotykamy obelisk poświęcony Reymontowi, w miejscu gdzie miał stanąć pomnik pisarza. Popiersie przedstawiające popiersie pisarza znajduje się przed wejściem do Muzeum im. Reymonta. Następną ciekawostką Lipiec Reymontowskich jest symboliczny grób Boryny na miejscowym cmentarzu. Przejeżdżając przez Skierniewice zobaczyliśmy kilka obiektów zabytkowych z okien mikrobusu. Następnym etapem były Budy Grabskie leżące w sercu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie odwiedziliśmy Grabskie Sioło, centrum aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. Przez Budy Grabskie płynie Rawka, rzeka będąca na całej swej długości rezerwatem przyrody. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Starej Rawy, wsi o bogatej historii. W Starej Rawie spotkamy grodzisko wczesnośredniowieczne datowane na XI – XII w. , pozostałość po dawnej strażnicy rycerskiej. Zabytkami są: kościół drewniany, modrzewiowy z 1731 r., dzwonnica, cmentarz przy kościele z dwoma nagrobkami wpisanymi do rejestru zabytków. Wymiernym wynikiem wycieczki oprócz wzbogacenia wiedzy krajoznawczej są zdobyte odznaki regionalne: 17 brązowych i 6 srebrnych odznak „Znam Skierniewice i okolice”.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński

 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wycieczka do Sochaczewa i Żelazowej Woli


Środa 13 października br. była dniem wycieczki krajoznawczej do Sochaczewa i Żelazowej Woli zorganizowanej przez PTTK w Żarnowie, w której wzięło udział 19 osób. W programie mieliśmy dwa główne obiekty w Sochaczewie: Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, zaś w Żelazowej Woli Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i park krajobrazowy.

W pierwszym ze zwiedzanych obiektów zgromadzono jedną z największych w Europie kolekcji pojazdów szynowych. Obecnie można zobaczyć tu 163 pojazdy. W salach wystawowych muzeum można obejrzeć zbiory dokumentujące historię kolei wąskotorowych w Polsce. Jadąc do następnego muzeum mogliśmy podziwiać górujące nad miastem pozostałości zamku książąt mazowieckich. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą mieści się w budynku z XIX w. będącym wcześniej miejskim ratuszem. Na parterze mieści się wystawa „ Z dziejów Sochaczewa”, górne piętro poświęcone jest I i II wojnie światowej z wystawami „Nad Bzurą bez zmian – opowieść o wojnie w okopach 1914- 1915” oraz „Pole bitwy 1939 – 1945” – „Gdy bój nad Bzurą wrzał”. Za budynkiem muzealnym jest ekspozycja militariów min. czołg T-34. W Żelazowej Woli odwiedziliśmy Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, położony w parku zaprojektowanym ku czci kompozytora w trzydziestych latach XX wieku. Skorzystaliśmy z seansu kinowego oglądając film o życiu i twórczości Chopina. W drodze powrotnej skręciliśmy do wsi Joachimów – Mogiły , w której znajduje się cmentarz ze szczątkami 2566 żołnierzy niemieckich ekshumowanych w 1990 r. z Powązek w Warszawie.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wyróżnione za pracę społeczną
z dziećmi i młodzieżą


W siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Warszawie, odbyła się szczególna uroczystość, na której zostały wręczone wyróżnienia za działalność społeczną w środowisku dzieci i młodzieży.

Działo się to w czwartek 21 października br. z udziałem min. prezesa ZG PTTK Jerzego Kapłona i dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Wdrażającej Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki w Warszawie Joanny Wilewskiej. Wśród działaczy turystyki szkolnej przybyłych z całej Polski, znalazły się też trzy panie – członkinie Oddziału PTTK w Żarnowie: Maria Grzybowska, Justyna Nicoś i Barbara Kalinowska. Dwie pierwsze z w/w uhonorowano tytułem i medalem PTTK „Nauczyciel Kraju Ojczystego” a trzecią Medalem Komisji Edukacji Narodowej . Maria Grzybowska i Barbara Kalinowska są nauczycielkami Szkoły Podstawowej w Żarnowie a Justyna Nicoś pracuje w Szkole Podstawowej w Przedborzu. Te cenione wysoko wśród nauczycieli wyróżnienia, zostały pozytywnie zaopiniowane przez Kapitułę Odznaczeń ZG PTTK i Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki w Warszawie, na wniosek macierzystego O/PTTK w Żarnowie. Serdecznie gratulujemy wyróżnień i życzymy dalszej satysfakcji z pracy społecznej w turystyce.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński

 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Święto poezji w Żarnowie


W środę 20 października br. w Domu Kultury w Żarnowie, odbył się finał 25 Jubileuszowego Przeglądu „Krajobrazy Polskie”. Od 25 lat konkurs organizowany był przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Żarnowie, przy współpracy z miejscowym Urzędem Gminy i Gminną Biblioteką Publiczną. Celem przeglądu jest pielęgnowanie literackiej polszczyzny i promowanie poprzez poezję, piękna polskiego krajobrazu. Impreza została otwarta przez prezesa ZO PTTK Włodzimierza Szafińskiego i wójta gminy Żarnów dr Krzysztofa Nawrockiego, który po raz kolejny objął przegląd patronatem honorowym. Recytacje wierszy oceniała sześcioosobowa komisja pod przewodnictwem Grażyny Szafińskiej. W jury pracowały także: Ewa Borończyk, Barbara Ciszewska, Bożena Kołtunowska, Monika Kurzyk i Krystyna Nojek. W finale konkursu wystąpili uczniowie, którzy zostali wyłonieni jako najlepsi w eliminacjach szkolnych. Dziewiętnastu recytatorów reprezentujących siedem szkół podstawowych, podzielonych zostało na dwie kategorie wiekowe : kl. I – IV ( 10 uczniów ) i V – VIII ( 9 uczniów ).

Najlepszymi w pierwszej grupie okazali się : Anna Malicka ze Szkoły Podstawowej w Gomulinie – I miejsce, Julia Liczbik z SP w Białaczowie- II miejsce i Magdalena Kozińska z SP w Żarnowie – III miejsce. Wyróżnienie przypadło w udziale Kindze Szczegielniak z SP w Aleksandrowie. W drugiej grupie : Maria Sobolewska z SP w Paradyżu – I miejsce, Szymon Gołąb z SP w Żarnowie – II miejsce i Maja Bernas z SP w Wójcinie – III miejsce. Wyróżniono też Marcelinę Mazerant z SP w Gomulinie. Laureatki pierwszych miejsc otrzymały okolicznościowe puchary z dedykacją. Wszystkim w/w przekazane zostały dyplomy i upominki książkowe. Były też nagrody specjalne wręczone przez: radną powiatową Wiktorii Gaweł z Żarnowa, kierowniczkę Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarnowie Kindze Dutkiewicz z Paradyża, dyrektorkę Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mroczkowie Gościnnym Marii Smardzewskiej z Aleksandrowa i przewodniczącą jury Darii Pukas z Klewa. Wszyscy występujący otrzymali pamiątkowe plakietki a szkoły dyplomy za udział uczniów w przeglądzie. Podsumowując tę jubileuszową imprezę, organizatorzy konkursu chcieliby w szczególności podziękować nauczycielom i rodzicom, za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Podsumowanie sezonu kajakowego


W Tarasie k. Przedborza odbyło się w sobotę16 października br. „Podsumowanie sezonu kajakowego 2021 w Oddziale PTTK Żarnów”. Poprzedzone ono zostało krótkim, bo 11 km spływem Pilicą na odcinku Przedbórz – Grobla – Taras. W grupie płynących kajakarzy znalazły się osoby z Sieradza, Piotrkowa Trybunalskiego, Przysuchy i Żarnowa, głównie członków Klubu Turystyki Kajakowej PTTK Żarnów.

W trakcie podsumowania wyróżnieni zostali najlepsi kajakarze w 2021 r. Osoby, które zajęły od pierwszego do dziesiątego miejsca w rankingu uhonorowani zostali dyplomami i medalami. Ponadto zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali puchary. I miejsce zajął Włodzimierz Szafiński za 25 dni spływów, II miejsce Stanisław Gwiazda za 22 dni spływów a III miejsce Maria Gołygowska za18. Złotymi medalami wyróżniono w/w i Zbigniewa Chmurę. Srebrne medale przyznano: Tadeuszowi Szczepańskiemu, Cezariuszowi Szulcowi, Tadeuszowi Osińskiemu i Magdzie Szołowskiej. Brązowe medale otrzymali: Krzysztof Cieśliczko, Ewa Wicherek i Witold Chotecki. Przekazane zostały dyplomy za aktywność kajakarzom do XV miejsca w rankingu. Była też okazja do wręczenia brązowej turystycznej odznaki kajakowej Andrzejowi Ślufarskiemu. W tym roku pływaliśmy po 11 rzekach Polski: aż 10 razy Pilicą oraz Bugiem, Wisłą, Sanem, Kamienną, Krutynią, Drwęcą, Wartą, Wąglanką i Drzewiczką. Statystycznie w naszych spływach wzięło udział 423 osoby, największą imprezą był Wojewódzki Spływ Kajakowy Pilicą z 47 uczestnikami. Do dyspozycji były trasy o łącznej długości 393 km. Oprócz spływów jednodniowych organizowaliśmy imprezy dwudniowe na Bugu, Wiśle, Sanie, Krutyni i Drwęcy. Często ze spływem skorelowany był program krajoznawczy np. zwiedzanie obozu zagłady w Sobiborze, zwiedzanie Starego Miasta w Krakowie, Centrum Wikliniarstwa Polskiego w Rudniku nad Sanem, Muzeum Przyrodniczego Mazurskiego Parku Krajobrazowego, klasztoru staroobrzędowców w Wojnowie czy zamku w Golubiu Dobrzyniu.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Spływ Drzewiczką


Drzewiczka to kolejna rzeka, którą popłynęli w niedzielę 10 października br. kajakarze zgromadzeni przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Żarnowie. Spływ był dziewiętnastą w tym roku turystycznym imprezą wodną, zorganizowaną przez PTTK Żarnów. Drzewiczka jest prawym dopływem Pilicy i płynie od źródeł w pobliżu Ruskiego Brodu na Garbie Gielniowskim, do ujścia w Nowym Mieście nad Pilicą. Rzeka ma długość ponad 90 km z czego część nadaje się do spływów.

Drzewiczka posiada wyjątkowe walory przyrodniczo – krajobrazowe, meandruje wśród lasów i łąk zalewowych. Niegdyś wody rzeki napędzały młyny, kuźnice i inne zakłady przemysłowe. Dzisiaj Drzewiczka zasila znany nie tylko w Polsce tor kajakarstwa górskiego w Drzewicy , na którym odbywają się liczne zawody kajakowe i służący do treningu kajakarzom górskim. Rano w niedzielę , przy moście drogowym w Drzewicy, nieopodal ruin zamku z XVI w. zgłosiło się 14 kajakarzy aby przepłynąć 10 kilometrową trasę do Nieznamierowic. Przed wodowaniem nastąpiło wręczenie dwóch turystycznych odznak kajakowych: srebrną otrzymał Stanisław Gwiazda, brązową Witold Chotecki. Czytając opisy szlaku wodnego z Drzewicy do Nieznamierowic, dowiadujemy się , że przy niskim stanie wody, występują na początkowym odcinku mielizny a kamieniste dno, wymagać może przeciągania kajaków. Tym razem wody było pod dostatkiem a nurt rzeki okazał się wartki. Na koniec imprezy uczestnicy otrzymali przekazane przez Urząd Miasta i Gminy Drzewica, promocyjne materiały krajoznawcze, za które serdecznie dziękujemy.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafińs
ki

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

PTTK ŻARNÓW

 

Minął wrzesień i podajemy ranking piechurów i kajakarzy na dzień 30 września 2021 r.
Liderzy turystyki pieszej w O/PTTK w Żarnowie:

I miejsce – Magdalena Szołowska- 104 pkt.

II miejsce – Urszula Jędrasik – 98 pkt.

III miejsce – Joanna Świątek – 89 pkt.

IV miejsce – Blanka Jakubowska – 86 pkt.

V miejsce – Czesław Szwedkowicz – 72 pkt.

VI miejsce – Barbara Kalinowska – 63 pkt.

VII miejsce – Hubert Szulc – 56 pkt.

VIII miejsce - Jadzia i Marysia Jakubowskie – 55 pkt.

IX miejsce – Cezary Król – 54 pkt.

X miejsce – Katarzyna Szołowska – 52 pkt.

Kajakarze:

I miejsce – Włodzimierz Szafiński – 23 dni – 18 spływów

II miejsce – Stanisław Gwiazda – 20 dni – 16 spływów

III miejsce – Maria Gołygowska – 16 dni – 13 spływów

IV miejsce – Zbigniew Chmura – 15 dni – 11 spływów

V miejsce – Tadeusz Szczepański i Cezary Szulc - 14 dni – 12 spływów

VI miejsce – Tadeusz Osiński – 13 dni – 9 spływów

VII miejsce – Ewa Wicherek - 12 dni – 8 spływów

VIII – Magdalena Szołowska – 11 dni – 11 spływów

IX miejsce – Krzysztof Cieśliczko – 11 dni – 9 spływów

X miejsce – Witold Chotecki – 10 dni – 6 spływów
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Przegląd Poezji „Krajobrazy Polskie”.


Zapraszamy dzieci i młodzież szkolną do udziału w XXV Jubileuszowym Przeglądzie Poezji „Krajobrazy Polskie”, którego finał odbędzie się 20 października br. w Domu Kultury w Żarnowie. Poniżej regulamin i karta zgłoszenia.

 

regulamin tutaj

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Rodzinny Rajd Pieszy


Jednym z cyklicznych rajdów pieszych organizowanych przez Oddział PTTK w Żarnowie jest Rodzinny Rajd wokół Żarnowa. Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią korona wirusa, w sobotę dnia 25 września br. odbył się kolejny VI Rajd Rodzinny. Imprezę objął patronatem honorowym wójt gminy Żarnów, Krzysztof Nawrocki. Celem rajdu był udział w ogólnopolskiej akcji VIII Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna pod hasłem „Kolej na PTTK” ale także propagowanie turystyki rodzinnej jako formy czynnego wypoczynku. Zarząd Główny PTTK w Warszawie na podstawie wcześniejszych zgłoszeń przeznaczył pewną pulę gadżetów dla dzieci, uczestników akcji. Miejscem startu imprezy był parking przy Szkole Podstawowej w Żarnowie, na którym stawiły się drużyny z Przedborza, Białaczowa, Miedznej Drewnianej, Skórkowic i oczywiście Żarnowa.

Była też rodzina z Piotrkowa Trybunalskiego. Po wstępnej weryfikacji 113 uczestników rajdu udało się na trasę przez Paszkowice, Paszkowice Kolonię , Bronów do Żarnowa przemierzając pieszo około 7 km. Wśród wędrujących z dziećmi znalazło się 15 matek, 5 ojców, 3 babcie i 1 dziadek. Pogoda sprzyjała wędrówce i pozwoliła na kontakt z otaczającą przyrodą , po dojściu do Żarnowa turyści zatrzymali się nieco dłużej przy średniowiecznym grodzisku obok kościoła św. Mikołaja . Zgodnie z regulaminem imprezy najliczniejsze grupy rodzinne , najmłodsi turyści i dzieci należące do PTTK uhonorowano upominkami. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali słodką niespodziankę, mapy turystyczne woj. łódzkiego oraz certyfikaty imienne potwierdzające udział w imprezie. Zdaniem organizatorów i opiekunów dzieci i młodzieży założone cele zostały osiągnięte o czym świadczyły także zadowolone twarze uczestników. Bogatą dokumentację fotograficzną imprezy zawdzięczamy koleżankom : Magdzie Król. Barbarze Kalinowskiej i Magdzie Szołowskiej.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wycieczka do SkierniewicW niewielkim 19 osobowym gronie we wtorek 7 września br. udaliśmy się do Skierniewic ,aby zapoznać się z atrakcjami tego miasta. Uczestnicy wyjazdu mogli osobiście przekonać się , że warto poznać szereg ciekawych obiektów , które leżą na szlaku turystycznym zaczynającym się na dworcu kolejowym w Skierniewicach.

Szlak „Jabłcuś na tropie” oznakowany jest metalowymi płytkami w kształcie jabłka zamontowanymi w chodniku. Dodatkową inspiracją do wyprawy mogła być też niedawno wprowadzona przez Oddział PTTK w Skierniewicach, odznaka „Znam Skierniewice i okolice”. Pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu wycieczki okazali prezes O/PTTK w Skierniewicach Tomasz Chadamik i przewodnik terenowy Ireneusz Cybulski. Spotkanie z przewodnikiem nastąpiło przy dworcu i Pomniku „Przed Bitwą warszawską 1920 r.” W tym miejscu wręczony został Dyplom PTTK „ Za upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa” Elżbiecie Choteckiej z Przysuchy. Na peronie zobaczyliśmy Ławeczkę Wokulskiego, bowiem dworzec skierniewicki był tłem dla kilku filmów fabularnych. Idąc ulicą Sienkiewicza doszliśmy do zabytkowej Bramy Pałacowej, prowadzącej do dawnej rezydencji biskupów gnieźnieńskich. Kolejnym zabytkiem na trasie był Dom Sejmikowy wystawiony w latach 1922 -1926 jako siedziba sejmiku powiatowego, obecnie znajduje się tu starostwo . Najcenniejszym zabytkiem, którego wnętrza zwiedzaliśmy był Pałac Prymasowski, obecnie siedziba Instytutu Ogrodnictwa. Przewodniczką po tym obiekcie była osoba reprezentująca dyrekcję Instytutu. Placówkę naukowo – badawczą jaką jest Instytut Ogrodnictwa, rozsławił na świecie profesor Szczepan Pieniążek , którego pomnik w formie ławeczki spotkaliśmy na rynku miejskim. Kolejnym ciekawym zabytkiem ratusz, którego sylwetkę umieszczono na odznace „Znam Skierniewice i okolice”. Ale zanim dotarliśmy do rynku miejskiego, odwiedziliśmy też kościół św. Jakuba, klasycystyczną świątynię ufundowaną przez prymasa Antoniego Ostrowskiego. Z oddali zobaczyliśmy dworek Konstancji Gładkowskiej , młodzieńczej miłości Chopina. Idąc w stronę Muzeum Historycznego Skierniewic zwiedziliśmy najstarszą świątynię miasta , kościół św. Stanisława a przy nim cmentarz św. Rocha z wieloma ciekawymi nagrobkami mieszkańców ,nie tylko Polaków ale również cudzoziemców zamieszkujących dawniej Skierniewice ( Rosjan, Niemców i Francuzów). Muzeum , będące ostatnim zwiedzanym obiektem, znajduje się w dawnym budynku koszarowym a prezentuje dziedzictwo miasta i okolic. Wszyscy uczestnicy wycieczki zdobyli brązową odznakę „Znam Skierniewice i okolice”, poświadczone legitymacją wręczoną po zakończeniu tej imprezy krajoznawczej.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

„Deszczowy” spływ Wartą


Ostatnią wodną imprezą zorganizowaną przez Oddział PTTK w Żarnowie, był spływ Wartą. Jest to kolejna rzeka, którą przepłynęliśmy w tym roku , w sobotę 18 września br. Początkowo zamierzaliśmy pokonać trasę z Burzeninie do Sieradza ( 25 km ), jednak ciągle padający deszcz i przenikliwe zimno spowodowało skrócenie trasy do 12 km , z zakończeniem w Strońsku. W tej „deszczowej” imprezie wzięło udział 21 osób, w tym 3 dzieci.

 

Większość uczestników stanowili członkowie Klubu Turystyki Kajakowej PTTK Żarnów. Dwóch z nich: Dariusz Karolczak i Tadeusz Osiński otrzymali złote Turystyczne Odznaki Kajakowe za przepłynięcie 1000 km . Po zdaniu kajaków zwiedziliśmy jeszcze zabytkowy kościół romański pw. św. Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic w Strońsku. Kościół pochodzi z połowy XIII w. i następnie został rozbudowany w 1726 r. Najstarszą częścią jest fragment nawy głównej i półkolista absyda z ceramicznym fryzem. Romański tympanon w portalu wejściowym przedstawia bazyliszka , który otoczony jest plecionym ornamentem. Odcinek Warty w pobliżu Strońska był we wrześniu 1939 r. linią obrony z bunkrami i innymi umocnieniami. Na miejscowym cmentarzu znajduje się pomnik i groby280 żołnierzy Armii „Łódż” poległych w kampanii wrześniowej .

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wojewódzki Spływ Kajakowy Pilicą


Większość spływów organizowanych przez Oddział PTTK w Żarnowie, odbywa się w soboty a tym razem spływ miał miejsce w niedzielę 5 września 2021r. Była to najbardziej liczna impreza wodna O/PTTK Żarnów w 2021 r. ponieważ wzięło w niej udział 47 osób nie tylko z województwa łódzkiego. Do miejscowości Taras koło Przedborza, przybyli kajakarze z Piotrkowa Trybunalskiego, Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego, Łodzi, Sieradza, Bełchatowa, Białaczowa, Żarnowa oraz z Przysuchy (woj. mazowieckie).

Dzięki wsparciu finansowemu Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Łódzkiego, spływ miał bogaty program przy niewielkim wkładzie własnym. Trasa spływu wiodła z Tarasu przez Faliszew, Majkowice, Łęg Ręczyński, Stobnicę do Trzech Mórg ( 16 km). Stąd autokar przewiózł uczestników do Tarasu, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie imprezy . Wszyscy otrzymali pamiątkowe plakietki ze spływu, certyfikaty uczestnictwa i notesy. Wręczone zostały dwie turystyczne odznaki kajakowe: popularną otrzymał Tomasz Świercz a brązową Renata Pluta. Przy ognisku turystycznym pieczono kiełbaski, był też czas na rozmowy przy herbacie i kawie. Trzeba przyznać, że dobra pogoda towarzyszyła kajakarzom zarówno na wodzie jak i na lądzie. Wojewódzki Spływ Kajakowy Pilicą był siedemnastą imprezą kajakową w tym roku zorganizowaną przez PTTK Żarnów. Gdyby zsumować dotychczas przebyte trasy w 2021 r. uzyskalibyśmy 353 km szlaków wodnych. Oprócz spływów Pilicą pływaliśmy też Bugiem, Sanem, Kamienną, Krutynią i Drwęcą, ale sezon kajakowy w O/PTTK Żarnów jeszcze trwa.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Nasi turyści na Zlocie w Elblągu


W dniach 10 – 12 września br. odbył się w Elblągu, kolejny 64 Ogólnopolski Zlot Przodowników turystyki Pieszej, w którym uczestniczyło 86 osób, w tym 6 reprezentowało Oddział PTTK w Żarnowie. Byli to: Stanisław Buczko, Elżbieta Kotyla, Sławomir Klauz, Cezary Król oraz Grażyna i Włodzimierz Szafińscy. Oficjalne otwarcie zlotu nastąpiło w siedzibie Biblioteki Elbląskiej na ulicy Świętego Ducha. Dalszą część dnia wypełniły obrady zespołów zlotowych i egzaminy na rozszerzenie uprawnień przodownickich. Sobota przeznaczona została na wycieczkę zlotową, najpierw zwiedzano Zielonkę Pasłęcką i Pasłęk a następie uczestnicy odbyli rejs statkiem Kanałem Elbląskim.

W Zielonce Pasłęckiej znajduje się kościół parafialny z przełomu XIV i XV w. będący obecnie diecezjalnym sanktuarium Jezusa Miłosiernego. Obok kościoła zbudowano grotę Matki Boskiej z Loures. Pasłęk, miasto założone wokół zamku krzyżackiego w XIII w. powstało na miejscu dawnej osady staropruskiej. Krzyżacy sprowadzili tu Holendrów, którzy osuszali bagienne tereny wokół miasta. Odbudowany zamek krzyżacki, system murów obronnych z basztami i bramami, kościół św. Bartłomieja, gotycki ratusz i zabytkowe kamieniczki to atrakcje miasta, które zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Po obiedzie odbył się rejs statkiem z Elbląga do Buczyńca przez Jezioro Druzno, będące rezerwatem ornitologicznym. Na tym odcinku Kanału Elbląskiego znajduje się system 5 pochylni, uważany za jedno z najwspanialszych rozwiązań hydrotechnicznych na świecie. W 1978 r. kanał został wpisany na listę zabytków techniki. Biesiada turystyczna zakończyła bogatą we wrażenia sobotę. W niedzielę nastąpiło uroczyste zakończenie i podsumowanie zlotu, podczas którego wręczono potwierdzenie zdanych egzaminów oraz odznaki Klubu Bywalca za 15- krotny udział w zlotach. Warto podkreślić, że kol. Cezary Król z naszego O/PTTK zdał egzamin z województwa świętokrzyskiego i uzyskał II stopień PTP. Potwierdzono też, że następny 65 Zlot Przodowników Turystyki Pieszej w 2022 r. odbędzie się w Gnieźnie.


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Podsumowanie roku turystycznego 2020
w Oddziale PTTK w Żarnowie


Ważnym wydarzeniem w O/PTTK Żarnów, było podsumowanie działalności turystyczno – krajoznawczej za 2020 r., które odbyło się 4 września w Domu Kultury w Żarnowie. Wszystkie poprzednie podsumowania odbywały się w styczniu, ale w tym roku było to niemożliwe w związku z panującą pandemią. Po otwarciu uroczystego spotkania przez wójta gminy Żarnów, dr Krzysztofa Nawrockiego i prezesa Zarządu Oddziału PTTK w Żarnowie , Włodzimierza Szafińskiego wprowadzony został sztandar Oddziału a w następnym punkcie zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia.

Przybyły na podsumowanie wicekurator Andrzej Krych z Kuratorium Oświaty w Łodzi, wręczył Medale Komisji Edukacji Narodowej Joannie Świątek ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie oraz Krzysztofowi Nawrockiemu – wójtowi gminy Żarnów. Srebrne Honorowe Odznaki PTTK otrzymali: Urszula Jędrasik, Magdalena Szołowska, Sabina Kubiszewska , Leszek Kurp, Cezariusz Szulc i Jacek Wojciechowski. Brązowymi Honorowymi Odznakami PTTK wyróżniono: Agnieszkę i Adama Grabowskich oraz Stanisława Gwiazdę. Złota Odznaka „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” przypadła Beacie Olejniczak, a Brązowe Odznaki otrzymali : Barbara Ciszewska, Jolanta Kantor i Hubert Szulc. Dyplomem PTTK „Za zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa” uhonorowano Krystynę Nawrocką. Wszystkie wyróżnienia PTTK wręczał prezes Oddziału w Żarnowie Włodzimierz Szafiński w towarzystwie wiceprezes Marii Morawskiej. Po wręczeniu wyróżnień działaczom Oddziału PTTK Żarnów, wystąpiła Grażyna Szafińska recytując swój wiersz „Tajemniczy przybysz”. Z dużym zainteresowaniem zgromadzeni obejrzeli też prezentację multimedialną przygotowaną przez wiceprezes Tatianę Kosylak . Prezentacja ukazywała przekrój wszystkich najważniejszych działań Oddziału a bardziej szczegółowe informacje znalazły się w broszurze wręczonej wszystkim uczestnikom. Warto podkreślić, że pomimo przeciwności losu w postaci pandemii ,członkowie PTTK z O/Żarnów mogli wziąć udział w 44 imprezach turystyczno – krajoznawczych takich jak: spływy kajakowe, rajdy i wycieczki piesze, spotkania, wycieczka do Teatru Wielkiego w Łodzi czy Przegląd Poezji „Krajobrazy Polskie”. W ub. roku opracowane zostały zasady regulaminowe zdobywania „Turystyczno – Krajoznawczej Odznaki Gminy Żarnów”, która funkcjonuje od 1 stycznia br. Wystąpienia zaproszonych gości : wicekuratora Andrzeja Krycha i wójta gminy Aleksandrów, Pawła Mamrota poprzedziły oficjalne zakończenie tego uroczystego spotkania turystów i krajoznawców z PTTK Żarnów.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wyprawa do rezerwatu wodnego „Rzeka Drwęca”


Piętnastym spływem zorganizowanym w tym roku przez Oddział PTTK w Żarnowie, była impreza wodna na Drwęcy. Rzeka Drwęca jest największym prawobrzeżnym dopływem Wisły w województwie kujawsko – pomorskim. W roku 1961 utworzono rezerwat przyrody „Rzeka Drwęca” w celu zachowania i ochrony środowiska wodnego i ryb, głównie pstrąga, łososia, troci i certy.

Ponadto ochroną objęto tereny ciągnące się pasmami szerokości 5 metrów wzdłuż brzegów rzeki i jej dopływów. Nasza wyprawa na Drwęcę odbyła się we wtorek i środę 24 i 25 sierpnia br. Bazą noclegową był zamek w Golubiu – Dobrzyniu, jeden z najciekawszych obiektów architektury w Polsce, znany min. z Międzynarodowych Turniejów Rycerskich. Początkowo Golub i Dobrzyń były dwoma miastami leżącymi na przeciwległych brzegach rzeki. Dawno temu rzeka nie tylko oddzielała od siebie dwa miasta, ale stanowiła również granicę pomiędzy Polską i państwem krzyżackim. W latach 1815 -1918 rzeka oddzielała zabór pruski od rosyjskiego. Połączenie obu miast w jeden organizm nastąpiło w 1951r.Wracając do opisu naszej imprezy należy wspomnieć, że pierwszego dnia przepłynęliśmy 23 km, z Pustej Dąbrówki do Golubia -Dobrzynia , a w drugim z Golubia – Dobrzynia do Elgiszewa 18 km. W imprezie wzięło udział 15 osób, głównie członków PTTK Żarnów. Przez dwa dni towarzyszyła nam całkiem dobra pogoda, często wyglądało zza chmur słońce. W ramach programu krajoznawczego zwiedziliśmy z przewodnikiem wnętrza zamkowe w Golubiu – Dobrzyniu i część najważniejszych zabytków architektury miasta. Była też okazja aby wręczyć legitymację członkowską Krzysztofowi Cieśliczko z Piotrkowa Trybunalskiego, który zdobył również „popularną” turystyczną odznakę kajakową.

galeria tutaj 


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Spływ kajakowy „królową mazurskich rzek”


Rzeka Krutynia należy do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych szlaków kajakowych w Polsce. Nazwa rzeki nadana została przez Prusów i pochodzi od słowa „krutina” co znaczy kręta. Oddział PTTK w Żarnowie, zorganizował w dniach 6,7,8 sierpnia br. wyjazd grupy kajakowej na Mazury, połączony dwudniowym spływem kajakowym. Wzięło w nim udział 21 osób, które przepłynęły 30 km .

W ramach programu krajoznawczego oprócz spływu kajakowego, uczestnicy zwiedzili też miejscowość Krutyń, gdzie znajduje się Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz Wojnowo z molenną (domem modlitw) staroobrzędowców i cerkwią prawosławną. Staroobrzędowcy zwani także filiponami nie uznali w XVII w. reform wprowadzonych przez Rosyjski Kościół Prawosławny i zmuszeni zostali do opuszczenia Rosji. Tak zawędrowali najpierw na Suwalszczyznę a potem na Mazury, założyli w Wojnowie klasztor i przyczynili się do powstania kilku wiosek ( Wojnowo, Ukta, Iwanowo , Onufryjewo). Obecnie molenna i zabudowania klasztorne stanowią zabytki kultury religijnej i obyczajowej na Mazurach. W Wojnowie jest jeszcze drewniana cerkiew prawosławna i monastyr z 6 mniszkami. Bazą noclegową i żywieniową naszej grupy była Ukta , skąd wyruszaliśmy na koleje dni spływu. Pierwszy dzień spływu przebiegał 14 km szlakiem wodnym z miejscowości Krutyń do Ukty. Krutyń jest ośrodkiem lokalnego ruchu turystycznego , powstała ok. 1500 r. jako osada myśliwska przy drewnianym zameczku wielkiego mistrza krzyżackiego. W 1934 r. odwiedził Krutyń Melchior Wańkowicz, który wraz z córką urządził sobie kilkudniową wycieczkę kajakową po Mazurach. Owocem tej wyprawy jest jego książka pt. „Na tropach Smętka”, stanowiąca swoisty portret krainy, jej historii i ludzi Mazur. Na trasie naszego spływu były kolejno Krutyński Piecek, młyn „Zielony Lasek” ( obecnie elektrownia wodna), Rosocha i Ukta. Szlak Krutyni jest dobrze zagospodarowany, w wielu miejscach spotkać można wypożyczalnie sprzętu pływającego, gospodarstwa agroturystyczne i inne obiekty noclegowe i żywieniowe. Woda w rzece jest krystalicznie czysta, widać w niej bardzo dobrze rośliny wodne i pływające ryby. Brzegi zarośnięte sitowiem i w większości trudno dostępne , w których bytują liczne ptaki. W drugim dniu spływu płynęliśmy z Ukty do Iznoty, leżącej w pobliżu Jeziora Bełdany ( 16 km). Rzeka na tym odcinku staje się szersza i głębsza ( do 7 m), trzeba przepłynąć przez trzy kolejne jeziora: Gardyńskie, Malinówko i Jerzewko. Na wodzie spotykaliśmy nenufary, grążele żółte i inne rośliny wodne jak również pływające łabędzie, które przyzwyczajone są obecności ludzi. Po wypływie rzeki z ostatniego wyżej jeziora płynęliśmy tzw. Czarną Strugą do Iznoty, gdzie nastąpiło zakończenie naszego spływu Krutynią. Przy okazji pobytu na Mazurach była okazja aby wręczyć legitymacje członkowskie PTTK Elżbiecie i Andrzejowi Banasiakom, którzy otrzymali też „popularne” turystyczne odznaki kajakowe za przepłynięcie 100 km w ubiegłym roku. Na brązowa odznakę turystyki kajakowej zasłużył Zbigniew Chmura przepływając łącznie 400 km szlaków wodnych.

galeria tutaj

Foto: Tatiana Kosylak


Włodzimierz Szafiński

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Płynęli Kamienną i Pilicą


Trzy ostatnie spływy kajakowe zorganizowane przez Oddział PTTK w Żarnowie odbyły się w dniach 21,24 i 29 lipca br. W pierwszy, terminie była to impreza wodna na Kamiennej , którą kajakarze płynęli z Bałtowa do Zemborzyc ( 18 km ).

W porównaniu do Pilicy, najczęściej przez nas spływaną , Kamienna jest rzeką trudną z dużą ilością kamieni w nurcie, drzewami leżącymi na trasie i groźnymi bystrzami. Dwie następne imprezy to spływy Pilicą : z Inowłodza do Domaniewic ( 23 km ) i z Białej do Sulejowa (13 km ). W Domaniewicach mieliśmy okazję przeprawić się promem na przeciwległy brzeg rzeki, co było dodatkową atrakcją. Na ostatniej z wymienionych imprez mogliśmy przepłynąć pod nowobudowanym mostem w Sulejowie a później podziwiać zabytkowe zbudowania klasztoru cystersów w Sulejowie – Podklasztorzu. Podsumowując dotychczasowy przebieg sezonu kajakowego, który dla nas rozpoczął się 1 maja 2021r.warto podkreślić, że odbyło się już 13 spływów. Sumaryczna długość tras wodnych wyniosła 266 km a statystycznie biorąc uczestniczyło w tych imprezach 282 osoby. Sezon kajakowy trwa i przed kajakarzami jeszcze wiele szlaków wodnych.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Konferencja i spływ

Od wielu lat trwa współpraca Oddziału PTTK w Żarnowie i Gminy Aleksandrów w pow. piotrkowskim na niwie turystyki i krajoznawstwa. Jednym z przejawów tej współpracy są organizowane wspólnie konferencje popularno – naukowe poświęcone głównie Środkowemu Nadpiliczu.

W sobotę 17 lipca br. sala gimnastyczna Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dąbrowie nad Czarną była miejscem, w którym odbyła się konferencja pt. „Praca i życie codzienne na terenie Środkowego Nadpilicza”. Konferencję prowadzili: wójt gminy Aleksandrów – Paweł Mamrot i prezes Zarządu Oddziału PTTK w Żarnowie – Włodzimierz Szafiński. Wśród gości znaleźli się m. in.: wicemarszałek Województwa Łódzkiego – Zbigniew Ziemba, wójt gminy Żarnów – Krzysztof Nawrocki, radna powiatu opoczyńskiego – Maria Morawska, radny powiatu piotrkowskiego – Dionizy Głowacki oraz przewodnicząca Rady Gminy Aleksandrów – Jolanta Rogozińska. Władze Towarzystwa reprezentowali: przewodniczący Komisji Środowiskowej ZG PTTK w Warszawie - Ryszard Kunce i przewodnicząca Komisji Kajakowej ZG PTTK – Elżbieta Gomulska. Wg listy obecności w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób. Konferencja rozpoczęła się od poetyckiego wprowadzenia, wierszem autorstwa Grażyny Szafińskiej „O dawnej wsi opowieść”. Część referatową konferencji rozpoczął dr Piotr Wypych – zastępca dyrektora Zespołu Łódzkich Parków Krajobrazowych prelekcją pt. „Garncarstwo w Dąbrowie nad Czarną”, następie głos zabrała Aleksandra Grad z Muzeum Regionalnego w Opocznie mówiąc nt. „ Dzień powszedni mieszkańców nadpilicznej wsi na przykładzie wyposażenia i wystroju chałupy z przełomu XIX i XX w.” Dr nauk medycznych Michał Skoczylas z Pomorskiego Uniwersytetu w Szczecinie przedstawił opracowanie tematu „ Ogólna sytuacja historyczna i warunki życia codziennego na ziemi szczecińskiej po II wojnie światowej w odniesieniu do migracji ludności ze zlewni Pilicy na Pomorze Odrzańskie”. Po trzech prelekcjach nastąpiła przerwa w której gospodarze zaprosili na słodki poczęstunek, była rozpoczął więc okazja do kuluarowych rozmów. Drugą część rozpoczął występ artystyczny zespołu „Pylcza”, który zaprezentował wiązankę pieśni ludowych. Zespół wystąpił ponownie pod koniec konferencji. Drugą część sesji referatowej rozpoczęli Przemysław i Barbara Ciszewscy – regionaliści z O/PTTK w Żarnowie prelekcją „Ślady średniowiecznej organizacji produkcji w etymologii nazw miejscowości Środkowego Nadpilicza”. Paweł Kendra z Muzeum Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim mówił natomiast o „Życiu codziennym na terenie Środkowego Nadpilicza w okresie II wojny światowej”. Ostatnim referentem był dr hab. Marcin Kiedrzyński z Uniwersytetu Łódzkiego z tematem „Źródła, źródliska, strumienie – oazy bioróżnorodności w krajobrazie Nadpilicza”. Większość uczestników konferencji stanowili mieszkańcy gminy Aleksandrów oraz członkowie PTTK z Żarnowa, Końskich, Wieruszowa i Warszawy. Wójt gminy Aleksandrów Paweł Mamrot wyróżniony został odznaką „ Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”, natomiast prezes ZO PTTK w Żarnowie Włodzimierz Szafiński otrzymał okolicznościowy puchar za 24 lata pracy na rzecz promocji walorów turystyczno – krajoznawczych gminy Aleksandrów. Puchar wręczył wójt w towarzystwie przewodniczącej Rady Gminy Aleksandrów i wicemarszałka Województwa Łódzkiego. Organizatorzy konferencji zadbali o liczne gadżety dla uczestników a wśród nich znalazło się też wydawnictwo pt. „Współpraca Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego z samorządem na przykładzie działalności Oddziału PTTK w Żarnowie i Gminy Aleksandrów”.
Następnego dnia, w niedzielę 18 lipca odbył się spływ kajakowy Pilicą dla blisko 100 osób, głównie uczestników konferencji. Po przepłynięciu 12 km , w Ostrowie nastąpiło podsumowanie, na którym przy grillu był czas na rozmowy i konkurs krajoznawczy o gminie. Dziesięć osób, które odpowiedziało prawidłowo na pytania konkursowe zostało obdarowanych upominkami ufundowanymi przez gminę Aleksandrów. Konferencja i spływ w istotny sposób przyczyniły się do poszerzenia wiedzy o Środkowym Nadpiliczu i pozwoliły na dalszą integrację mieszkańców gminy z turystami i krajoznawcami z innych miejscowości Polski. Galerię zdjęć z przebiegu tego wydarzenia przygotowała Anna Piekarz – dyrektor gminnego Centrum Kultury w Aleksandrowie.

galeria tutaj


Sprawozdanie przygotował Włodzimierz Szafiński
 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

I Rajd Familijny

„Każdy może iść na Podklasztorze”


Rajd odbył się w sobotę 17 lipca br. na krótkiej trasie wokół Sulejowa – Podklastorza i przeznaczony został dla rodziców z małymi dziećmi. Pomysłodawcą i przewodnikiem na trasie był kol.

Cezary Król, działacz turystyczno – krajoznawczy, członek Oddziału PTTK w Żarnowie. Na starcie, przy dawnym opactwie cystersów w Sulejowie- Podklasztorzu stawiło się 19 turystów, 11 dzieci i 8 rodziców. Impreza była tak pomyślana aby zwiedzić opactwo i znajdujące się w nim muzeum a następnie przejść trasę, na której dużą atrakcją dla dzieci była kąpiel w Pilicy. Ciekawą ilustrację fotograficzną z rajdu jest galeria zdjęć kol. Magdaleny Król.

galeria tutaj
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Spływ kajakowy Pilicą

Dziewiąty w tym roku spływ kajakowy zorganizowany przez PTTK Żarnów, odbył się w sobotę 10 lipca. Siedemnaście osób popłynęło Pilicą z Białego Brzegu przez Przedbórz do Tarasu (19 km). W Białym Brzegu znajduje się stanica ZHP oferująca noclegi i dogodny punkt do wodowania kajaków. Po kilku kilometrach dopłynęliśmy do wsi Chałupy a ściślej biorąc przepłynęliśmy pod drewnianym mostem wybudowanym przez wojsko w 2011 r. w miejscu, w którym poprzedni most został zniszczony przez powódź. W odległości ok. 8 km od startu widać z rzeki wyłaniający się jeden z zabytków Przedborza, gotycki kościół św. Aleksego.

Przed kolejną przeprawą drogową, mostem przez Pilicę ,zrobiliśmy krótki odpoczynek. Tu spotkaliśmy następną grupę kajakarzy, która zaczęła spływ od Przedborza. Niezbyt wysoki stan wody, spowodował odsłonięcie kilku przeszkód w nurcie rzeki, temperatura powietrza zaś po piątkowym deszczu, obniżyła się co sprzyjało płynącym kajakarzom. Najmłodszą turystką na spływie była Julia Szołowska ( niecałe 6 lat), płynąca z mamą i siostrą. Warto podkreślić, iż turystyka kajakowa staje się coraz bardziej popularną formą rekreacji w kontakcie z naturą. Dowodem na to były liczne grupy kajakarzy płynących tą samą trasą.

Po zdaniu kajaków była okazja do spotkania towarzyskiego przy grillu, kawie i herbacie. Nasze dotychczasowe imprezy wodne to: sześć spływów jednodniowych Pilicą i trzy dwudniowe ( Bug, Wisła i San ). W sumie kajakarze mogli przepłynąć w tym roku ok. 200 km . Podobnie jak w latach poprzednich prowadzony jest konkurs na „Najlepszego kajakarza”, w którym po zakończeniu sezonu kajakowego, wyróżnionych zostanie sześć osób. Nagrodą będą puchary i pamiątkowe medale.


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Weekend na Sanie.


W sobotę i niedzielę , 3 i 4 lipca br. Oddział PTTK w Żarnowie, zorganizował dwudniowy spływ Sanem na trasie Kuryłówka – Krzeszów- Ulanów w woj. podkarpackim. Spływ rozpoczął się w niezbyt dogodnych warunkach pogodowych, ponieważ przez większość dnia w sobotę padał deszcz i wiał wiatr utrudniający wiosłowanie. Pierwszy etap wiódł z położonej obok Leżajska Kuryłówki do Krzeszowa i liczył 18 km, drugi z Krzeszowa do Ulanowa, 14 km. Na spływ przybyło 18 osób, członków i sympatyków O/PTTK Żarnów w tym małżeństwo mieszkające w Szwajcarii.

W Dolinie Sanu leżą ciekawe historycznie miejscowości takie jak np.: Krzeszów, Rudnik i Ulanów. Krzeszów był osadą na szlaku handlowym wodnym i lądowym z Gdańska na Węgry i z Lublina do Lwowa. Prawa miejskie uzyskał w 1641 r. a utracił po Powstaniu Styczniowym w 1870 r. W XVII – XVIII w. ośrodek handlu produktami rolnymi, solą oraz wyrobami rzemieślniczymi. W Krzeszowie budowano statki, którymi następnie spławiano zboże do Gdańska. Pierwszego dnia po spływie była okazja do zwiedzania Centrum Wikliniarstwa Polskiego w Rudniku nad Sanem. Miasto jest ośrodkiem przemysłu wikliniarskiego , niegdyś były tu wielkie spichlerze zbożowe, podobnie jak z Krzeszowa spławiano stąd zboże do Gdańska. W okresie potopu szwedzkiego zatrzymał się tu król szwedzki Karol X Gustaw, którego wojska zaatakowała jazda polska pod wodzą Stefana Czarnieckiego , rozbijając wrogie oddziały. W tej sytuacji król szwedzki salwował się ucieczką. Kolejna miejscowość Ulanów leży nad Sanem , przy ujściu Tanwi i jest znana w Polsce ze swych tradycji flisackich. Zaleziono tu ślady osadnictwa z epoki brązu i kultury łużyckiej. Prawa miejskie otrzymał Ulanów w 1616 r .i był ważnym portem rzecznym w XVI - XVIII w. Stąd spławiano towary Sanem, następnie Wisłą do Gdańska. W Ulanowie funkcjonuje Muzeum Flisactwa Polskiego a w rynku i jego poblizu znajduje się wiele zabytkowych domów drewnianych . W Ulanowie znajdziemy kilka ośrodków wczasowych i wiele innych atrakcji turystycznych. Krótkim pobytem w restauracji „Galicja”, zakończyliśmy nasz pobyt nad Sanem. Przy okazji spływu wręczona została popularna Turystyczna Odznaka Kajakowa kol. Waldemarowi Rekowi za przepłynięcie 100 km rzekami Polski.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Spływ kajakowy Pilicą.


Termin: 10 lipiec 2021 r.(sobota )
Organizator: Oddział PTTK Żarnów
Trasa spływu: Biały Brzeg k/Przedborza – Taras ( 19 km)


Program: ok. 8. 15- 8.20 – przyjazd do Białego Brzegu ( leśniczówka) , kierowcy wysadzają uczestników a sami jadą do Tarasu gdzie po zaparkowaniu samochodów( ok. 8.45) wracają do Białego Brzegu transportem z kajakami ( ok. godz. 9.15 w Białym Brzegu ). Wodowanie kajaków ok. 9.45 . Płyniemy do Tarasu przez Chałupy , Przedbórz . Zakończenie spływu ok. 13.00 – 13.30 w Tarasie, zdanie kajaków. Część integracyjna imprezy w Tarasie: ognisko turystyczne, grill . Uwaga :uczestnicy przywożą ze sobą kiełbaskę lub kaszankę i pieczywo. Napoje: herbatę i kawę zapewnia organizator. Informacja dla kierowców: z Przedborza jedziemy drogą 742 – kierunek Włoszczowa, skręcamy przy słupku drogowym 39 w prawo, odległość z Przedborza ok. 7 km.
Koszt udziału w imprezie – 25 zł od osoby, kajaki 2- osobowe. Zgłoszenia i informacje dodatkowe tel. 602 – 537 – 092 , Włodzimierz Szafiński. Ilość kajaków ograniczona . Decyduje kolejność zgłoszeń.


Zapraszamy do udziału.
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wisłą do Krakowa

W dniach 19 i 20 czerwca br. osiemnasto osobowa grupa turystów reprezentująca Klub Turystyki Kajakowej PTTK Żarnów przebywała w Krakowie. W pierwszym dniu przepłynęli oni 15 km trasę Wisłą z miejscowości Jeziorzany przez Tyniec, śluzę Kościuszko do Krakowa.

Wisła na tym odcinku charakteryzuje się słabym nurtem, płynie się jak po falującym jeziorze szczególnie gdy na szlaku wodnym pojawi się statek lub motorówka. Wodowanie naszych dziewięciu kajaków odbyło się przy promie w Jeziorzanach. Po pływaniu różnymi rzekami Polski, Wisła prezentuje się imponująco. Spływ przebiegał na kilku kilometrach terenem Bielańsko - Tynieckiego Parku Krajobrazowego a dużą atrakcją były oprócz bujnej przyrody widziane z kajaka cenne zabytki architektury: opactwo benedyktynów w Tyńcu i kościół kamedułów na Bielanach. Znajdujący się na trasie za Tyńcem stopień wodny „Kościuszko” jest jednym z elementów kaskady Górnej Wisły.

Na hydrotechniczne części stopnia wodnego składają się: trójprzęsłowy jaz, śluza o długości 190 m i szerokości 12 m, wysokość podnoszenia 3,7 m a spad 4,4 m. Tutaj musieliśmy poczekać ok. 20 minut aby śluza wypełniła się wodą. Po około 4 godzinach lądowaliśmy w Krakowie przy hotelu „Vistula”, gdzie znajduje się wypożyczania kajaków. Uczestnicy spływu otrzymali pamiątkowe plakietki i 15 pkt. za przepłyniętą trasę. Czesław Mętel wyróżniony został „popularną” turystyczną odznaką kajakową. W ramach czasu wolnego była możliwość indywidualnego zwiedzania zabytków Krakowa . W niedzielę kilka osób popłynęło kajakiem przez Kraków podziwiając z wody Wawel i okoliczne obiekty. Kontynuowano również spacery po centrum Krakowa. Na sam koniec dla najmłodszych kajakarzy park wodny w Krakowie.

galeria spływ Wisłą do Krakowa tutaj

galeria spacer po Krakowie tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Weekendowe imprezy żarnowskich turystów


W sobotę i niedzielę 12 i 13 czerwca br. żarnowscy turyści mogli aktywnie spędzić czas na spływie kajakowym lub ( i ) wycieczce pieszej „Turystyczna Ósemka”. Literka „i” ma tu istotne znaczenie ponieważ niektórzy „zaliczyli” obie imprezy. W sobotę dwudziestu siedmiu kajakarzy spotkało się w Tarasie koło Przedborza, aby wspólnie popłynąć Pilicą do odległego o 19 km Szarbska. Położona na zakolu rzeki długa i wysoka piaszczysta skarpa porośnięta lasem, jest jednym z najpiękniejszych miejsc widokowych na Pilicy.

Oddział PTTK w Żarnowie przygotował dla uczestników pamiątkową plakietkę z panoramą rzeki widzianej ze szczytu skarpy zwanej Białą Górą.

Krótki odpoczynek wypadł w Trzech Morgach znanych min. z kładki, którą można przejść do pobliskiego Zygmuntowa. Stanica harcerska w Trzech Morgach działa, bowiem w trakcie naszego odpoczynku odbywało się na plaży szkolenie drużyny zuchowej. 600 m za skarpą w Szarbsku zakończyliśmy spływ, który pomimo złowrogich prognoz pogodowych obył się bez deszczu.

Drugą imprezę pod nazwą „Turystyczna Ósemka” zorganizowała w niedzielę Komisja Turystyki Pieszej PTTK Żarnów. Trasę opracował i po niej prowadził osiemnastu uczestników Cezariusz Szulc, aktywny turysta pieszy i kajakowy, członek O/ PTTK w Żarnowie. Miejscem startu i zakończenia był teren Ośrodka Sportu i Rekreacji w Miedznej Murowanej.

Turyści wędrowali przez Białaczów, Wąglany i Ostrów, gdzie był odpoczynek przy ognisku z kiełbaskami. Dalsza trasa wiodła wzdłuż Wąglanki i Żelazowic z metą w Miedznej Murowanej. Łącznie piechurzy przeszli ok. 22 km. Zdaniem uczestników była to udana impreza piesza i w związku z tym odbędzie się jeszcze jedna edycja „Turystycznej Ósemki”.

galeria spływ tutaj

galeria Turystyczna Ósemka tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Informacja o spływie kajakowym Sanem
Organizator: Oddział PTTK w Żarnowie. Uczestnicy : członkowie Klubu Turystyki Kajakowej PTTK Żarnów i członkowie O/PTTK Żarnów
Termin: sobota (3 lipca ) i niedziela (4 lipca 2021 r.) Impreza odbywa się na terenie województwa podkarpackiego .
Trasa spływu: w sobotę Kuryłówka – Krzeszów (18 km), niedziela Krzeszów – Ulanów ( 14 km) . Łącznie 32 km
Nocleg z soboty na niedzielę: Przędzel pokoje 2, 3 osobowe o dobrym standardzie, możliwość skorzystania z kuchni samoobsługowej ,ubikacje i prysznice obok pokoi, sklep „Delikatesy” w miejscu noclegu, parking na miejscu. Koszt noclegu od osoby 45 zł. Wypożyczenie kajaka + dowóz w obie strony łącznie 30 zł od osoby. Dwa dni spływu to 60 zł od osoby. Tak więc koszt podstawowy udziału 45 zł + 60 zł= 105 zł. Planowane jest wejście do Centrum Wikliniarstwa Polskiego w Rudniku nad Sanem. Bilet wstępu płacony bezpośrednio w kasie, możliwość zakupów wyrobów wikliniarskich i innych gadżetów w sklepie przy wyjściu. Dojazd na spływ kajakowy własnymi środkami lokomocji . Więcej szczegółów podamy w późniejszym terminie. Ilość miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o szybkie decyzje w związku z koniecznością wcześniejszego zamówienia określonej liczby kajaków i miejsc noclegowych.


Zapraszamy
 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Kajakiem z Maluszyna do Krzętowa


Korzystając z pięknej , słonecznej pogody członkowie PTTK w Żarnowie zorganizowali spływ kajakowy Pilicą na trasie z Maluszyna do Krzętowa ( 20 km). Impreza odbyła się w czwartek 3 czerwca br. a w miejscu wodowania przy moście w Maluszynie było w czwartek wyjątkowo dużo kajakarzy z różnych części Polski.

Grupa żarnowska liczyła 33 osoby , w tym 6 dzieci. Maluszyn jest ładną wsią ze starymi domami z ganeczkami i kolumnami, zabudowaniami dawnego dworu i czworakami z XIX w. Nad rzeką wznosi się nowoczesny most na drodze Włoszczowa – Radomsko. Na trasie spływu spotkaliśmy kilka mostów i drewnianą kładkę. Bujna zieleń pokrywa okoliczne brzegi Pilicy do której wpadają cieki wodne min. Brzozówka, Czarna Włoszczowska i Baryczka. W Bobrownikach nad rzeką mijamy stary, zgniły drewniany most drogowy a w oddali widać wieżę telewizyjną na Górze Krzemyczej (334 m.n.p.m.). Po wylądowaniu w Krzętowie tradycyjnie już wręczone zostały zdobyte ostatnio odznaki kajakowe. Otrzymały je: Maria Gołygowska – brązową turystyczną odznakę kajakową ( za przepłynięcie przynajmniej 400 km) oraz Marysia Jakubowska – Złotą Dziecięcą Odznakę Kajakową. Następny spływ PTTK Żarnów planowany jest 12 czerwca br. na trasie Taras – Szarbsko( 19 km).

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

 Nasi turyści na Bugu


Dwanaście osób reprezentowało Klub Turystyki Kajakowej PTTK Żarnów na ogólnopolskiej imprezie wodnej zorganizowanej w dniach 21 -23 maja br. przez Oddział PTTK we Włodawie. Była to trzynasta edycja Wiosennego Spływu Kajakowego Rzekami Polesia „Powitanie bobrów 2021”. Wymienić tu należy głównych bohaterów odpowiedzialnych za całość tego przedsięwzięcia jakimi są: Mieczysław Tokarski – prezes O/PTTK we Włodawie i komandor spływu Józef Tworek – przewodniczący Oddziałowej Komisji Kajakowej.

Bazą imprezy jest od lat Ośrodek „Zacisze” w Okunince nad Jeziorem Białym. Organizatorzy przygotowali dla uczestników z całej Polski pamiątkowy, metalowy znaczek i szereg ciekawych materiałów krajoznawczych. Główną rzeką spływu jest zawsze Bug, czwarta pod względem wielkości rzeka w Polsce, będąca jednocześnie wschodnią granicą naszego kraju. Płynący kajakarze muszą uważać żeby nie przekraczać środkowej linii rzeki, która jest najpierw granicą z Ukrainą a później z Białorusią. Tegoroczne etapy spływu kończyły się i zaczynały na tzw. „Trójstyku”, miejscu w którym łączą się granice Polski, Ukrainy i Białorusi.

Postawiono tu obelisk, przy którym uczestnikom wykonano pamiątkowe zdjęcie. Sobota ( 22 maja) poświęcona była najpierw na zwiedzanie byłego obozu zagłady w Sobiborze a następnie odbył się pierwszy etap spływu na Bugu na trasie z miejscowości Zbereże do wspomnianego wcześniej Trójstyku (22 km). Niedzielny etap spływu to trasa przez Orchówek, Włodawę do Różanki (20 km). Przystanek wypadł przy wodowskazie słynnym z codziennych komunikatów Polskiego Radia podawanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej o stanie wody na Bugu we Włodawie. Włodawski wodowskaz stał się z tego powodu swoistą atrakcją turystyczną. Niepowtarzalną pamiątką pobytu przy wodowskazie jest wydawany przez włodawską Informację Turystyczną numerowany certyfikat. Organizatorzy zadbali również o certyfikaty pobytu uczestników spływu na trójstyku granic Polska – Ukraina - Białoruś w dniu 22 maja. Po wylądowaniu w Różance wysłuchaliśmy pogadanki o dziejach miejscowości, która była założona w 1506 roku i przez wiele lat jako miasto magnackie konkurowała z Włodawą. Zwiedziliśmy także Dom Historii i Tradycji Ludowej Organistówka. Uroczyste zakończenie spływu nastąpiło w Okunince w trakcie którego wręczone zostały uczestnikom „Poleskie Odznaki Kajakowe”. Wbrew zapowiadanym wcześniej prognozom pogody mówiących o przelotnych deszczach i gwałtownych burzach towarzyszyła nam słoneczna pogoda z lekkim wiatrem, co wpłynęło również na dobrą ocenę tej imprezy. Oddział PTTK w Żarnowie z okazji pobytu na spływie wydał pamiątkowy notes, który otrzymali w ramach promocji wszyscy uczestnicy, organizatorzy i zaproszeni goście.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Aktualny ranking w konkursie
„Liderzy turystyki pieszej w PTTK Żarnów”

–koniec maja 2021 r.

 
I miejsce – Magdalena Szołowska – 84 pkt.
II miejsce – Urszula Jędrasik – 82 pkt.
III miejsce – Joanna Świątek – 69 pkt.
IV miejsce – Blanka Jakubowska – 68 pkt.
V miejsce – Czesław Szwedkowicz – 61 pkt.
VI miejsce – Barbara Kalinowska – 53 pkt.
VII miejsce – Hubert Szulc – 51 pkt.
VIII miejsce – Włodzimierz Szafiński – 50 pkt.
IX miejsce – Katarzyna Szołowska – 47 pkt.
X miejsce – Marysia i Jadzia Jakubowskie – 45 pkt.
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Trzecie „Turystyczne Oczko” – Rajd na 21 km

Z inicjatywy kol. Cezarego Króla, członka O/PTTK w Żarnowie, przewodnika terenowego, instruktora krajoznawstwa regionu i przodownika TP PTTK w dniach 13 marca, 18 kwietnia i 16 maja br. odbyły się trzy edycje „Turystycznego Oczka”, cyklicznej imprezy pieszej w trzech etapach po 21 km każdy. Osiem osób, które zaliczyły wszystkie etapy cyklu zostały wyróżnione pucharami i dyplomami. O wyróżnienia zadbały koleżanki z Białaczowa. Ósemka nagrodzonych to: Monika i Janusz Aleksandrowiczowie, Urszula Jędrasik, Czesław Szwedkowicz, Cezary Król, Cezariusz Szulc, Joanna Świątek i Magdalena Szołowska. Gratulujemy pomysłodawcy imprezy oraz uczestnikom tych ciekawych wędrówek pieszych. Na załączonym zdjęciu „piechurzy” z trofeami na tle dworca PKP w Piotrkowie Trybunalskim.

 
Włodzimierz Szafiński – prezes ZO PTTK w Żarnowie


Zarząd Główny PTTK uchwałą nr 175/XIX/2020 z dnia 27 lipca 2020 r. określił hasło programowe Towarzystwa na lata 2021‒2022: „Kolej na PTTK!”. Głównym celem podejmowanych działań w ramach realizacji hasła programowego jest promowanie PTTK jako doświadczonego organizatora imprez turystycznych i krajoznawczych oferującego ciekawe, oryginalne inicjatywy programowe, realizowane przez oddziały i inne jednostki naszej organizacji, w tym także imprezy związane z transportem kolejowym w turystyce. W myśl tego hasła, trzecia, podobnie jak pierwsza, impreza pod nazwą „Turystyczne Oczko”, rozpoczęła się od podróży koleją.


Dziewiętnastu piechurów, z czego szesnastu to członkowie PTTK Żarnów spotkało się na dworcu PKP w Piotrkowie Tryb. Po krótkiej jeździe pociągiem wysiedliśmy na stacji Moszczenica, gdzie po pamiątkowym zdjęciu na tle kolejowej tablicy nazwą miejscowości ruszyliśmy na szlak. Przez Moszczenicę, której historie przybliżył nam przewodnik, przeszliśmy czarnym szlakiem. Ze szlaku zeszliśmy na chwilkę by we wsi Kosów, przy pomniku chwilą ciszy oddać cześć plutonowemu Stefanowi Karaszewskiemu, który we wrześniu 1939 stoczył samotna walkę z niemiecką kolumną pancerną, niszcząc przynajmniej siedem czołgów. Do zadumy w czasie wędrówki mieliśmy jeszcze okazję dwa razy. Przy pomniku rozstrzelanych przez Niemców mieszkańców Moszczenicy w czasie II wojny światowej i przy zaniedbanym cmentarzu ewangelickim we wsi Meszcze. Wędrówka była ciekawa nie tylko krajoznawczo, ale również przyrodniczo. Wędrowaliśmy przez piękne lasy, gdzie ściółka pokryta była zielonym dywanem krzaczków borówki. Największe wrażenie jednak wywarł na nas rezerwat „Dęby w Meszczach” w sąsiedztwie którego znajduje się restauracja, gdzie zrobiliśmy sobie dłuższy odpoczynek na zupę i kawę.


Po prawie sześciogodzinnej wędrówce doszliśmy do piotrkowskiego osiedla Wierzeje, gdzie komunikacją miejską dotarliśmy na dworzec do zaparkowanych samochodów. Tam nastąpiło podsumowanie cyklu trzech wędrówek „Turystyczne Oczko”, które łączył dystans, właśnie 21 km. Uczestnikom, którzy brali udział we wszystkich trzech imprezach wręczone zostały puchary i pamiątkowe certyfikaty. Pogoda dopisywała i nawet przelotny deszcz nie był w stanie zepsuć dobrych humorów, które towarzyszyły nam w drodze powrotnej.

galeria tutaj


Opracował: Cezary Król
 

 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wiosna na Pilicy


W oddziale PTTK w Żarowie wiodącą dyscypliną turystyki aktywnej jest turystyka piesza ale ważną pozycję zajmuje także turystyka kajakowa.

Tegoroczna inauguracja sezonu kajakowego w O/PTTK Żarnów odbyła się 1 maja 2021 i wówczas płynęliśmy trasą Przedbórz – Taras. Drugą z kolei imprezą wodną w tym roku był spływ „Wiosna na Pilicy”, w sobotę 15 maja.

Spływ kajakowy przebiegał szlakiem wodnym z Krzętowa do Przedborza i liczył 17 km. Na start zgłosili się nie tylko kajakarze z Żarnowa ale także z innych miejscowości woj. łódzkiego, min. z Opoczna, Sieradza, Piotrkowa Trybunalskiego i Łodzi. Przed wodowaniem kajaków uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki . Wyjątkowy, słoneczny dzień i wysoki stan wody sprzyjały kajakarzom. Kolejno mijaliśmy ujście Biestrzykówki, Biały Brzeg i Chałupy aby wreszcie wylądować na rozległej łące przed drogowym mostem w Przedborzu. Była okazja do wręczenia zdobytych w ub. roku turystycznych odznak kajakowych. Otrzymali je: Monika Aleksandrowicz – brązową TOK, Michał Krupiński i Igor Aleksandrowicz – „popularne” TOK , Jadzia Jakubowska – Dziecięcą Odznakę Kajakową „Kiełbik” w stopniu srebrnym oraz Szymon Krupiński - „Kiełbika” w stopniu brązowym. Na członków Klubu Turystyki Kajakowej PTTK Żarnów czekają dalsze imprezy wodne po znanych i mniej znanych rzekach Polski.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Spacer z Żarnowa do Budkowa


Taką nazwę przyjęto dla wycieczki pieszej, zorganizowanej przez O/PTTK w Żarnowie w sobotę 8 maja 2021 r. Na starcie pojawiło się 31 osób w tym 16 to dzieci wędrujące z rodzinami. Sześciokilometrowa trasa wiodła z Żarnowa przez Trojanowice do Budkowa a turyści przeszli ją czerwono znakowanym „Piekielnym Szlakiem”. Zdecydowana większość uczestników zbiera punkty do Turystyczno – Krajoznawczej Odznaki Gminy Żarnów, więc mieli okazję zaliczyć dwa obiekty wskazane w regulaminie.

Były to: grodzisko zwane „Szwedzką Górą” w Żarnowie i zabytkowy park podworski w Trojanowicach. Ziemia Żarnowska ma bogatą historię o której mogli przekonać się turyści . Nazwa „Szwedzka Góra” przypomina o bitwie pod Żarnowem wojsk polskich ze Szwedami w 1655 r. w czasie „potopu”. Przebieg walk obserwował stojący na wzgórzu król Jan Kazimierz . Niestety bitwa zakończyła się sromotną klęską Polaków a król salwował się ucieczką na Śląsk. O bliższej historii mówią dwa pomniki na wzgórzu : pomnik ku czci bojowników o wolność Ojczyzny w latach 1831,1848, 1863, 1918 i1920 oraz pomnik poświęcony gen. Bończy – Załęskiemu nawiązujący do czasów II wojny światowej. Następnym obiektem były pozostałości po dawnym parku podworskim w Trojanowicach nieopodal Żarnowa. Historia Trojanowic sięga XV w. gdy właścicielami wsi byli Trojanowscy herbu Topór. Wg. kronikarza Jana Długosza w posiadłości Trojanowskich były dwa dwory rycerskie, dwa folwarki i karczmy, od których dziesięcinę płacono proboszczowi w Żarnowie. W XIX w. dobra trojanowskie weszły we władanie rodziny Walewskich i wg. krążącej legendy w tutejszym parku miał odpoczywać cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte. Po dużym dworze w Trojanowicach pozostały gruzy a sam park jest zaniedbany i niewiele zostało z jego świetnej przeszłości. Następnym etapem wędrówki było przejście do końca wsi a później wędrówka wśród pól i łąk do drogi krajowej 74. Wkrótce szlak skręcał do wsi Budków , również mającej bogatą przeszłość historyczną poczynając od XV w. ( wzmianka o wsi u Jana Długosza). Był tu dwór szlachecki i rozległy folwark. Przed wojną funkcjonowała w Budkowie też szkoła. Zakończenie spaceru odbyło się przy wiacie będącej miejscem odpoczynku na „Piekielnym Szlaku” , tuż przy Centralnej Magistrali Kolejowej.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Żarnowscy piechurzy na 3- majowych imprezach.


Tegoroczną majówkę i święto 3- Maja, żarnowscy turyści piesi zrzeszeni w PTTK wykorzystali aby aktywnie i pożytecznie spędzić czas na świeżym powietrzu. W poniedziałkowe święto uczestniczyli oni w dwóch imprezach pieszych o różnym charakterze. W spacerze historycznym „Szlakiem zabytków i miejsc pamięci narodowej w Końskich” uczestniczyła gościnnie 5 – osobowa reprezentacja naszych członków, zaś w wycieczce pieszej nad Zalew w Miedznej Murowanej wędrowało 24 uczestników. Pierwsza z wymienionych imprez zorganizowana została przez Oddział PTTK w Końskich przy współudziale Gminy w Końskich , drugą zorganizował Oddział PTTK w Żarnowie. Konecki spacer historyczny pozwolił nie tylko na poznanie zabytków miasta, ale również dał szansę na przybliżenie postaci marszałka Sejmu Czteroletniego, Stanisława Małachowskiego.

W trakcie spaceru uczestnicy rozwiązywali bowiem test historyczny przygotowany przez organizatorów. Na zakończenie imprezy każdy z turystów otrzymał dyplom i pamiątkowy medal. Druga impreza miała charakter rekreacyjny i służyła promocji walorów krajoznawczych gminy Żarnów. Krótka, 5 – kilometrowa trasa rozpoczynała się przy wiacie w Niemojowicach- Górkach i prowadziła czerwonym turystycznym szlakiem przez Nadole, do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Miedznej Murowanej przy Zbiorniku Retencyjnym na rzece Wąglance. Jest on jednym z obiektów zaliczanych do Turystyczno – Krajoznawczej Odznaki Gminy Żarnów.

Dwie takie odznaki wręczone zostały na starcie kol. Lili Fidelus i kol. Jolancie Kantor, które wcześniej spełniły konieczne warunki regulaminowe. Lila Fidelus otrzymała również brązową odznakę turystyki pieszej PTTK. Wśród uczestników wycieczki sporą bo 11 osobową grupę, stanowiły dzieci wędrujące z rodzicami lub innymi członkami rodziny. Po dojściu nad Zalew w Miedznej Murowanej, miały one sposobność skorzystania z placu zabaw i siłowni zewnętrznej, co niewątpliwie sprawiło im dużą frajdę. Jedynym mankamentem wycieczki była niska temperatura powietrza i wiejący czasem mroźny wiatr, ale na to nie mieli wpływu organizatorzy.


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Inauguracja sezonu kajakowego w PTTK Żarnów


W sobotę ,1 maja 2021 r .kajakarze związani z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Żarnowie , rozpoczęli nowy sezon kajakowy przepływając szlak wodny Pilicą z Przedborza do Tarasu (11 km ). Zdecydowana większość płynących to członkowie Klubu Turystyki Kajakowej PTTK Żarnów, do którego należą nie tylko żarnowianie ale również mieszkańcy Opoczna, Piotrkowa Trybunalskiego, Sieradza , Przysuchy, Kielc i Łodzi.

Na szczęście pogoda okazała się łaskawa i w trakcie spływu i po nim nie spadła ani kropla deszczu. Przy wysokim stanie wody w rzece płynęło się bardzo dobrze, a znajdujące się na trasie progi kamienne nie stanowiły żadnej przeszkody. Po wylądowaniu w Tarasie, odbyło się w plenerze „Podsumowanie sezonu kajakowego 2020” , które zaplanowane było na koniec października ub.r. ale w związku z dużym ryzykiem zachorowań nie doszło do skutku. Przewodniczący Klubu Turystyki Kajakowej PTTK Żarnów, Hubert Szulc przedstawił krótką charakterystykę działań naszych kajakarzy w 2020 r. W okresie od 6 czerwca do 11 października 2020 r. mieliśmy możliwość pływania 14 rzekami Polski, przemierzając ponad 400 km szlaków wodnych. Statystycznie biorąc w ciągu 25 dni na wodzie przebywało 473 osoby. Najwięcej bo 8 razy pływaliśmy Pilicą, 3 razy Bzurą, 2 dni Liwcem, 2 dni Tanwią i po jednym dniu Widawką, Luciążą, Wartą, Białą Nidą, Czarną Nidą, Kamienną, Wkrą, Czarną Maleniecką, Świdrem i Wieprzem.

W 2020 roku prowadzony był ranking najlepszych kajakarzy, w którym I miejsce z wynikiem 24 spływów zajął Włodzimierz Szafiński, II miejsce Stanisław Gwiazda ( 20 spływów), dwa równorzędne III miejsca Maria Gołygowska i Grażyna Szafińska ( 16 spływów), IV miejsce Magdalena Szołowska (14), V miejsce Blanka i Marysia Jakubowskie ( 13), VI miejsce zajęły 3 osoby: Sławomir Klauz, Hubert Szulc i Jadzia Jakubowska z wynikiem 12 spływów. Wszyscy w/w kajakarze otrzymali dyplomy i medale a ponadto osoby , które zajęły trzy pierwsze miejsca w rankingu wyróżniono pucharami. Aktywnym członkom Klubu wręczone zostały Dyplomy ZG PTTK „Za upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa”. Otrzymali je: Magdalena i Cezary Królowie, Blanka i Tomasz Jakubowscy oraz Sylwia i Radosław Jurczykowie. Była też okazja aby uhonorować dwie siostry: Annę i Katarzynę Szołowskie, laureatki I miejsca w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Oprócz dyplomów otrzymały one nagrody rzeczowe oraz liczne wydawnictwa krajoznawcze i gadżety. Mamy nadzieję, że tegoroczny sezon kajakowy będzie równie udany jak ten w 2020 roku.


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Liderzy turystyki pieszej w O/PTTK Żarnów

Jak zwykle pod koniec miesiąca podajemy ranking najlepszych „piechurów”, tym razem po czterech miesiącach 2021 r. W kwietniu br. nasi członkowie mieli możliwość uczestnictwa w czterech imprezach turystycznych : w dniu 10 .04. w wycieczce pieszej do Stajni Artystycznej Marcinków, w dniu 18 .04. odbyło się drugie „Turystyczne Oczko”- rajd na 21 km, w dniu 24 .04. odbyła się wycieczka „Piekielnym Szlakiem” do Siedlowa a  sześciu najwytrwalszych turystów  wzięło udział w „Piekielnym Maratonie Pieszym na 50 km”. Trzy pierwsze imprezy organizowane zostały przez O/PTTK w Żarnowie, natomiast maraton zorganizowało Stowarzyszenie Inter Active w gminie Smyków na trasie okrężnej ze startem i metą w Miedzierzy.

Ranking piechurów z O/PTTK Żarnów:

I miejsce – Urszula Jędrasik – 64 pkt.

II miejsce – Magdalena Szołowska – 62 pkt.

III miejsce – Joanna Świątek – 52 pkt.

IV miejsce – Blanka Jakubowska – 50 pkt.

V miejsce – Czesław Szwedkowicz – 49 pkt.

VI miejsce – Barbara Kalinowska – 43 pkt.

VII miejsce – Hubert Szulc i Katarzyna Szołowska – po 41 pkt.

VIII miejsce – Włodzimierz Szafiński – 40 pkt.

IX miejsce – Monika i Janusz Aleksandrowiczowie , Cezariusz Szulc – po 37 pkt.

Następny komunikat konkursowy ukaże się pod koniec maja. Pamiętajmy, że konkurs trwa do końca grudnia 2021 r.

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Dwie imprezy piesze żarnowskich turystów


W sobotę 24 kwietnia br. członkowie i sympatycy PTTK Żarnów uczestniczyli w dwóch imprezach pieszych: wycieczce z Klewa do Siedlowa organizowanym przez nasz O/PTTK lub Piekielnym Maratonie 50 km przygotowanym przez Stowarzyszenie Inter Active. Na starcie pierwszej wycieczki obok Szkoły Podstawowej w Klewie, stawiło się 22 osoby wśród których były też dzieci wędrujące z matkami.

Najmłodszą turystką okazała się 4,5 letnia Zosia Chałubek ze Skórkowic. Czterem osobom: Ewelinie Chałubek, Natalii Dziubie, Annie Chałubek i Beacie Kowalskiej, wręczone zostały zdobyte uprzednio srebrne Turystyczno – Krajoznawcze Odznaki Gminy Żarnów. Popularną odznakę turystyki pieszej zaś otrzymał Hubert Szulc. Celem tej „małej” imprezy pieszej, było promowanie walorów krajoznawczych Ziemi Żarnowskiej i dalsza popularyzacja odznaki regionalnej oraz odznak turystyki pieszej, aktywne spędzanie wolnego czasu i wzmacnianie sił odpornościowych organizmu w czasie pandemii. Na trasie wędrówki można było wyróżnić trzy ciekawe obiekty krajoznawcze: pomnik upamiętniający bitwę 25 pp AK pod Diablą Górą wzniesiony w Klewie – Borkach, Obszar Natura 2000 „Dolina Czarnej” oraz pomnik przyrody „Dąb Siedlowski”. Większość przejścia pieszego wiodła czerwonym „Piekielnym Szlakiem” przez Ławki, Młynek do Siedlowa. Na szczęście uniknęliśmy w czasie przejścia, zapowiadanych wcześniej opadów atmosferycznych, co wpłynęło na pozytywna ocenę wyprawy.


Druga impreza z udziałem sześciu członków PTTK Żarnów, to Piekielny Maraton na 50 km ze startem i metą w Miedzierzy w gminie Smyków ( woj. świętokrzyskie ). Trzeba podkreślić, że ten maraton zalicza się w konkursie na „Superpiechura Świętokrzyskiego”, do którego pretendują min. kol. Magdalena Szołowska i Joanna Świątek , czołowe „piechurki” z naszego O/PTTK . Spośród ok. 300 uczestników , którzy ukończyli imprezę wymienić trzeba również pozostałą czwórkę naszych członków: Alicję i Mirosława Grabskich, Cezarego Króla i Wojciecha Ścibiorka . Z uwagi na warunki epidemiczne impreza miała charakter indywidualnego przejścia, nie było oficjalnego rozpoczęcia ani zakończenia w Miedzierzy. Trasa maratonu wyznaczona została turystycznymi szlakami znakowanymi , czerwonym, żółtym i niebieskim i wiodła przez Krasną, Wąsosz, Izabelów, Sielpię do Miedzierzy. Maratończycy po dojściu na metę otrzymywali dyplom i pamiątkowy medal. Gratulujemy !

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

 Drugie „Turystyczne oczko”


Oczko to gra karciana polegająca na tym, aby osiągnąć wartość liczbową 21 poprzez dobieranie kolejnych kart. W nawiązaniu do tej liczby kol. Cezary Król, członek PTTK Żarnów i przewodnik turystyczny, który opracował dwie trasy piesze o wspólnej nazwie „Turystyczne oczko”, rajd na 21 km.

Pierwszy rajd odbył się 13 marca br. na trasie Jarosty – Piotrków Trybunalski, drugi w ostatnią niedzielę 18 kwietnia br. na trasie okrężnej z Witowa przez Wierzeje, Piotrków Trybunalski, Uszczyn, Przygłów, Włodzimierzów, Kałek do Witowa. Celem obu imprez było poznanie walorów krajoznawczych ziemi piotrkowskiej, propagowanie turystyki pieszej jako formy zdrowego i aktywnego wypoczynku, dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną poprzez indywidualny ruch na świeżym powietrzu zgodnie z zaleceniami służb do walki z korona wirusem. Na drugie „Turystyczne oczko” zgłosiło się 19 osób, z czego 11 to członkowie PTTK Żarnów, pozostałe osoby pochodziły z Piotrkowa Trybunalskiego i Opoczna.

Impreza rozpoczęła się w Witowie od zwiedzania zabytkowego kościoła norbertanów, który przedstawił nasz przewodnik. Po kilku ostatnich dniach ze śniegiem i deszczem, niedziela okazała się w miarę ciepła i bez opadów, co wpłynęło również na dobrą ocenę rajdu. Część trasy przebiegała przez tereny zalesione, turyści przechodzili też przez kładkę na Luciąży , w której w sposób zdecydowany przybyło wody. Zaplanowany był również dłuższy odpoczynek na trasie, z ogniskiem turystycznym . Chwilą ciszy turyści uczcili pamięć Polaków rozstrzelanych przez Niemców w 1944 r. w pobliżu wsi Kleszcz. W planach Oddziału PTTK w Żarnowie, jest jeszcze jedno „Turystyczne oczko”, które opracuje w najbliższym czasie kol. Cezary Król. Warto podkreślić, że ostatnia niedzielna wycieczka była już osiemnastą imprezą turystyki pieszej z udziałem członków i sympatyków O/PTTK w Żarnowie.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wycieczka do Stajni Artystycznej Marcinków


Oddział PTTK w Żarnowie realizuje w br. szereg imprez turystyki pieszej, starając się zapewnić swym członkom i sympatykom nieco ruchu na świeżym powietrzu. Pierwsza w tym miesiącu wycieczka piesza odbyła się w sobotę 10 kwietnia. Na starcie w Marcinkowie stawiło się 27 osób, w tym 15 dzieci. Najmłodszym uczestnikiem wycieczki był czteroletni Szymon Kwiatkowski z Łodzi, wędrujący wraz z mamą i starszym rodzeństwem. Przed wyruszeniem na trasę została wręczona Magdalenie Kozińskiej dziecięca odznaka „Siedmiomilowe buty”, podano również informację o rankingu w konkursie „Liderzy turystyki pieszej w O/PTTK Żarnów”. Początkowo trasa wiodła w kierunku Myśliborza, później drogą leśną do głównego celu wycieczki, Stajni Artystycznej Marcinków.

Tutaj turyści wysłuchali pogadanki o hodowli koni arabskich wygłoszonej przez właścicielkę stajni , Marzenę Michałowską. Stajnia Artystyczna Marcinków pełni również funkcję placówki kultury, bowiem odbywały się tutaj koncerty, wystawy i widowiska, które obecnie są zawieszone z uwagi na pandemię. Jak poinformowała nas właścicielka stadniny przebywa tu aktualnie 13 koni, głównie arabów ale są też dwa kucyki szetlandzkie i jeden konik polski. Oprócz koni w gospodarstwie są kozy. Widzieliśmy konie na wybiegu, stajnię a wielką frajdę miały dzieci, które mogły pogłaskać konie czy dać im trochę siana. Do dyspozycji turystów dano okolicznościową pieczątkę, co było szczególnie ważne dla osób zbierających punkty do Turystyczno – Krajoznawczej Odznaki Gminy Żarnów. Dalsza część przejścia pieszego prowadziła do Żarnowa a całkowita długość trasy wyniosła ok. 7 km.

 
Włodzimierz Szafiński

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wspomnienie o kol. Krzysztofie Smaku


W sobotę 27 marca br. delegacja O/PTTK w Żarnowie uczestniczyła w smutnym wydarzeniu, pogrzebie kol. Krzysztofa Smaka. Należał on do grupy członków założycieli Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Żarnowie.

Do organizacji zapisał się w 1996 roku i od tego czasu uczestniczył w różnego rodzaju wydarzeniach związanych z Towarzystwem. Były to: wycieczki krajowe i zagraniczne, wyjazdy do Teatru Wielkiego w Łodzi, kolejne Zjazdy O/PTTK w Żarnowie i itp. Zdobył oddziałowe odznaki „Znam kraje Europy” i „Miłośnik Teatru”, wyróżniony został Dyplomem ZG PTTK w Warszawie „Za upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa” ( 2013r.) oraz Brązową Honorową Odznaką PTTK (2017r.) Był człowiekiem koleżeńskim, z dużym poczuciem humoru, co zjednywało mu licznych przyjaciół. Jeszcze w marcu pytał o możliwość uczestnictwa w spacerach turystycznych, na które zamierzał się udać. Niestety choroba nie pozwoliła na realizację tych planów. W związku z Jego długoletnią przynależnością do PTTK, podczas jubileuszu naszego Oddziału w 2022r. miał zostać odznaczony odznaką „25 lat w PTTK”. Śmierć przerwała Jego związki z Towarzystwem, gdyż został wezwany na wieczną wędrówkę po niebiańskich szlakach. Cześć Jego pamięci.


Koleżanki i koledzy z O/PTTK w Żarnowie
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Ranking Liderzy 

I miejsce - Urszula Jędrasik - 54 pkt.

II miejsce - Magdalena Szołowska - 49 pkt


III miejsce - Joanna Swiątek i Czesław Szwedkowicz - 44 pkt.
 

IV miejsce - Barbara Kalinowska- 38 pkt.

V miejsce - Hubert Szulc, Katarzyna Szołowska - 36 pkt.

VI miejsce - Blanka Jakubowska - 35 pkt.

VII miejsce - Cezariusz Szulc, Monika Aleksandrowicz, Janusz Aleksandrowicz - 32 pkt.

VIII miejsce - Włodzimierz Szafiński -30 pkt. IX miejsce - Anna Szołowska , Jacek Wojciechowski - 28 pkt. X miejsce - Magdalena Król - 26 pkt.

 

PTTK ŻARNÓW

 

„II Turystyczne Oczko – Rajd na 21 km”

18.04.2021 (niedziela)

Program:

8:00 – zbiórka przy kościele św. św. Augustyna i Małgorzaty w Witowie (możliwość zostawienia samochodu na parkingu).

8:00 – 8:40 – zwiedzania kościoła (w trakcie załatwiania z proboszczem, warto przygotować jakiś pieniążek na ofiarę)

8:40 – rozpoczęcie wędrówki na trasie: Witów – Wierzeje, Piotrków Tryb. – Uszczyn – Przygłów – Włodzimierzów – Kałek – Witów (na trasie możliwość ogniska turystycznego)

Ok. 15:00– Zakończenie rajdu w miejscu zaparkowanych samochodów

Trasa:
Witów – Wierzeje, Piotrków Tryb. – Uszczyn – Przygłów – Włodzimierzów – Kałek – Witów (ok. 21 km)

Cele rajdu:
- poznanie walorów krajoznawczych ziemi piotrkowski
- propagowanie turystyki pieszej jako formy zdrowego i aktywnego wypoczynku
- dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną poprzez indywidualny ruch na świeżym powietrzu, zgodnie z zaleceniami służb do walki z korona wirusem
- popularyzacja odznak turystyki pieszej
- promocja konkursu Zarządu Oddziału PTTK w Żarnowie i OKTP „Liderzy turystyki pieszej w Oddziale PTTK Żarnów”

Świadczenia:
- potwierdzenie punktów na OTP (ew. inne odznaki krajoznawcze i regionalne)

Postanowienia końcowe:
Rajd odbędzie się bez względu na pogodę. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, możliwe są zmiany w regulaminie. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, ubezpieczają się we własnym zakresie i nie będą wnosić żadnych roszczeń w stosunku do organizatorów w razie zaistnienia zdarzeń losowych.
 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Rajdem witali wiosnę


Przez ponad 20 lat Oddział PTTK w Żarnowie, organizował rajd „Pierwszy dzień wiosny”. W kolejnych latach odpowiedzialnymi za zakończenie imprezy były poszczególne szkolne koła PTTK wchodzące w skład Oddziału. Tegoroczną edycję rajdu podjęli się współorganizować SKKT –PTTK przy Szkole Podstawowej i Uczniowski Klub Sportowy „Młodzi Liderzy” w Białaczowie. Rajd odbył się w sobotę 20 marca br. Zgodnie z regulaminem uczestnicy zostali zobowiązani do przestrzegania przepisów epidemicznych oraz do wędrowania w małych grupkach lub indywidualnego przejścia trasy.

Miejscem startu był rozległy teren przy Muszli Koncertowej w Białaczowie, w pobliżu imponującego pałacu Małachowskich. Tutaj wręczone zostały legitymacje nowym ,młodym członkom PTTK : Jagodzie Jóźwik, Julii Szołowskiej i Adamowi Skalskiemu. Uprzednio zdobyte odznaki turystyki pieszej otrzymali: Jadzia i Marysia Jakubowskie złote „Siedmiomilowe buty Luiza Cabaj, Bartosz Chałubiński, Maja Hejda i Adam Skalski „popularne” OTP , Maja Hejda i Alicja Jaworska brązowe oraz Anna i Katarzyna Szołowskie srebrne OTP. Muszla Koncertowa była początkiem i końcem przejścia pieszego. Trasa rajdu liczyła 7km i prowadziła przez Osiedle Małachowskiego w Białaczowie, duktem leśnym w kierunku Ossy i skręcała na Kowalów.

Po drodze przechodziliśmy obok obeliska upamiętniającego zniszczenie w dniu 14 lipca 2011 r. przez huragan, pomnika przyrody - 140 letniej alei modrzewiowej. Zniszczone zostało wtedy 96 modrzewi, rosnących wzdłuż drogi do Białaczowa. Obelisk zawiera sentencję „ Zadaniem leśników jest odtworzyć to co zostało utracone”. Na zakończeniu imprezy oceniono prace plastyczne związane z tematem „wiosna”. Nagrodzono 5 osób: Bartosza Chałubińskiego, Kubę Rzepkę, Dagmarę i Nikolę Watychowicz oraz Maję Wróbel. Już na początku rajdu każdy z uczestników otrzymał pamiątkową plakietkę a dyplomami wyróżniono 3 zorganizowane drużyny: SKKT – PTTK przy SP w Białaczowie i przy SP w Miedznej Drewnianej oraz Stowarzyszenie „Skórkowice i okolice”. W imprezie wzięli udział nie tylko mieszkańcy gmin Białaczów i Żarnów ale również turyści z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego i Opoczna. Nad sprawnym przebiegiem rajdu czuwało kilkoro osób, ale na szczególne słowa podziękowania zasługują Magdalena Szołowska i Joanna Świątek.


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Pieszo do rezerwatu „Jodły Sieleckie” i kamieniołomu Sielec


Wymienione w tytule obiekty należą do wykazu ciekawostek krajoznawczych zalecanych do zwiedzania przy zdobywaniu Turystyczno – Krajoznawczej Odznaki Gminy Żarnów. Rezerwat „Jodły Sieleckie” obejmuje obszar ponad 33 ha i chroni rzadkie w regionie jodły na granicy jej zasięgu. Drugim ważnym celem ochrony są ślady po wydobywaniu syderytowych rud żelaza metodą duklową. Dominującym zbiorowiskiem leśnym jest grąd subkontynentalny zajmujący ponad połowę powierzchni rezerwatu.

Dla ułatwienia przypomnę, że grąd to wielogatunkowy i wielowarstwowy las liściasty zazwyczaj z przewagą grabów i dębów oraz innych gatunków. W omawianym rezerwacie dominuje sosna z dębem szypułkowym i jodłą zwyczajną. Florę tworzy ponad 150 gatunków roślin, w tym wiele objętych całkowitą ochroną np. wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, lilia złotogłów oraz objętych częściową ochroną np. konwalia majowa, kruszyna pospolita, kalina koralowa. Okolice Żarnowa znane są z występowania piaskowców drobnoziarnistych o lepiszczu krzemionkowym. Zalegają one płytko pod powierznią ziemi, początkowo są łatwe w obróbce, później z upływem czasu nabierają twardości. Pokłady piaskowca są eksploatowane w licznych odkrywkach a jedną z nich jest kamieniołom w Sielcu. Pomnikiem architektury sakralnej zbudowanym z żarnowskiego piaskowca jest kościół pw. św. Mikołaja w Żarnowie. Od wieków powstawały z tego piaskowca takie wyroby jak: żarna, kamienie młyńskie, taczalniki, osełki, pomniki, płyty nagrobne oraz elementy architektoniczne. W/w obiekty krajoznawcze były inspiracją do odbycia pieszej wędrówki zorganizowanej przez O/PTTK w Żarnowie, w niedzielę 7 marca br. Wzięło w niej udział 10 osób a krótka 5 km trasa wiodła z Antoniowa przez Chełsty, drogą wzdłuż rezerwatu „Jodły Sieleckie” ,Sielec, kamieniołom Sielec do Żarnowa. Na początku trasy , w Antoniowie wręczone zostały kolejne cztery odznaki krajoznawcze gminy Żarnów: Luizie Cabaj, Magdalenie Szołowskiej oraz Annie i Katarzynie Szołowskim. W okresie styczeń – marzec odznakę zdobyło już 30 osób. W br. planowane są następne wycieczki piesze promujące gminę Żarnów a przy okazji umożliwiające zdobywanie punktów do w/w odznaki.


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

„Turystyczne Oczko” –rajd na 21 km

Kolejnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu z możliwością poznania nowego terenu, był rajd „Turystyczne Oczko” zorganizowany przez PTTK Żarnów. Grupa piechurów z Oddziału PTTK Żarnów wędrowała w sobotę 13 marca br. po Sulejowskim Parku Krajobrazowym trasą : Jarosty, Proszenie, Polichno, Leśna Osada Koło, Piotrków Trybunalski. Imprezę przygotował i poprowadził Cezary Król , przewodnik turystyczny i członek naszego oddziału PTTK. Nazwa rajdu nawiązywała do długości przejścia 21 km.

Po zaparkowaniu samochodów przy dworcu PKP w Piotrkowie Trybunalskim, rajdowicze przejechali pociągiem do miejscowości Jarosty, skąd rozpoczynała się trasa przejścia pieszego. Wędrówka odbywała się zielono oznakowanym turystycznym szlakiem pieszym. Dużą atrakcją krajoznawczą na trasie przemarszu było Muzeum Czynu Partyzanckiego w Polichnie, gdzie turyści zwiedzili wystawę „Walka o Rzeczpospolitą w latach 1939 – 1956”. Następną ciekawostką była Leśna Osada Edukacyjna Nadleśnictwa Piotrków w Kole. Tutaj funkcjonuje Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, gdzie leczy się ranne i chore dzikie zwierzęta, które później po wyleczeniu wracają do swego naturalnego środowiska. Po dojściu do dzielnicy Wierzeje w Piotrkowie Trybunalskim, turyści skorzystali z komunikacji miejskiej, aby wrócić na parking przy dworcu PKP. Stąd własnymi samochodami udali się do swych domów. Imprezę oceniono jako ciekawą i dobrze przygotowaną a w najbliższym czasie planowane są jeszcze dwie edycje „Turystycznego Oczka” w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Propozycje terminu i tras opracuje również kol. Cezary Król.

Organizator: Cezary Król Przewodnik Trybunalski

galeria rajd tutaj

galeria Muzeum tutaj

galeria Leśna osada tutaj

Włodzimierz Szafiński

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wycieczka piesza „Piekielnym Szlakiem”


W niedzielę 7 marca br. oddział PTTK w Żarnowie zorganizował krótką bo sześciokilometrową wycieczkę pieszą fragmentem „Piekielnego Szlaku” przebiegającego również przez teren naszej gminy.

Wśród 13 uczestników , 6 stanowiły małe dzieci wędrujące z rodzicami. Przejście rozpoczęło się od Zdyszewic a następnie turyści wędrowali przez Widuch, Afrykę do Ruszenic. Najważniejszym obiektem na trasie był pomnik ku czci partyzantów 25 pp AK w Widuchu. W czasie II wojny światowej wioska otoczona zewsząd lasami stanowiła ważny punkt dla partyzantów zapewniając im schronienie i kwaterunek. Następna wieś na trasie to Afryka, będąca najmniejszym sołectwem w gminie Żarnów. Część przejścia pieszego wiodła przez lasy, co niewątpliwie sprzyjało wzmocnieniu sił odpornościowych organizmu i zdrowiu. Podczas wycieczki przyjęto w poczet członków PTTK Magdalenę Kozińską, dzieci obdarowano breloczkami. Zakończenie imprezy nastąpiło w pobliżu skrzyżowania dróg Ruszenice- Ławki, skąd uczestnicy udali się do swych domów. Osoby zbierające punkty do Turystyczno – Krajoznawczej Odznaki Gminy Żarnów zaliczyli dwa elementy: pomnik w Widuchu i piesze przejście fragmentem „Piekielnego Szlaku”.


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet życzymy naszym Paniom jak najmniej trosk w życiu, przychylności losu, radości z najmniejszych przyjemności oraz spełnienia wszystkich marzeń zarówno tych malutkich jak i troszkę większych.

Oddział PTTK Żarnów

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Rajdem uczcili Dzień Kobiet

Już po raz 46 Oddział PTTK w Końskich zorganizował w dniu 6 marca br. „Rajd Bab”, cykliczną imprezę pieszą ku czci kobiet. Jak zwykle wzięli w niej udział członkowie PTTK Żarnów. Był to znaczący udział , bowiem w ramach zajęć sportowych na wolnym powietrzu uczestniczyła spora , bo ponad 40 osobowa reprezentacja Szkoły Podstawowej w Białaczowie jak również indywidualni turyści reprezentujący żarnowski Oddział PTTK ( ok. 20 osób).

Zdecydowaną większość stanowili turyści z woj. świętokrzyskiego ale oprócz w/w na liście znaleźli się także mieszkańcy Opoczna. Po weryfikacji uczestników przy wiacie w Ogródku Jordanowskim w Końskich, każdy otrzymał mapkę trasy i pamiątkową plakietkę i mógł wyruszyć na piętnastokilometrowe przejście przez Młynek Nieświński i Dyszów z powrotem do Końskich. Na mecie czekały na turystów certyfikaty uczestnictwa . Sobotnia aura sprzyjała wędrującym, co stanowiło dodatkowy atut imprezy.

galeria tutaj

Włodzimierz Szafiński

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

IX OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD
DIAPORAM I FOTOGRAFII CYFROWYCH PTTK
pt.
"Byłem - Widziałem - Zdobyłem"


Konkurs przeznaczony jest tylko dla członków PTTK

regulamin tutaj

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wędrowali na IV Zimówce Opoczyńskiej na 30km

W ostatnią sobotę 27 lutego 2021, piechurzy z żarnowskiego oddziału PTTK wędrowali wraz z innymi turystami trasą IV Pieszej Zimówki Opoczyńskiej na 30 km. Było to przejście okrężne ze startem i metą przy Świetlicy Wiejskiej w Wąglanach, wytyczone przez organizatora, którym był Nieformalny Klub Turystyki i Rekreacji „ W stronę słońca” z Opoczna. Impreza wchodzi w skład „Superpiechura Świętokrzyskiego”, honorowego tytułu nadawanego w każdym roku przez kapitułę w Końskich tym, którzy spełnią określone wymogi. W bieżącym roku podstawą jest przejście 320 km na wskazanych imprezach długodystansowych.

Większość z nich odbywa się na terenie województwa świętokrzyskiego, ale wśród 11 wyróżnionych imprez 2 organizowane są też przez w/w klub z Opoczna. Oprócz Zimówki Opoczyńskiej jest w wykazie XXI Maraton Pieszy po Ziemi Opoczyńskiej i okolicach na dystansie 50 km , planowany na koniec lipca br. W tegorocznej Zimówce wzięło udział 5 członków O/PTTK Żarnów (Monika i Janusz Aleksandrowiczowie, Magdalena Szołowska, Joanna Świątek i Cezariusz Szulc). Ponieważ wymienieni turyści „zaliczyli” już dwie imprezy z wykazu ( pierwszą był XXII Zimowy Marsz na 25 km), mają już na swym koncie po 55 km, toteż pozostałe 265 km mogą przejść do 15 października tego roku. Najbliższą imprezą uwzględnianą do „Superpiechura” będzie zamieszczony w wykazie Piekielny Maraton Pieszy o długości 50 km. Życzymy wytrwałości.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Liderzy turystyki pieszej w O/PTTK Żarnów


Skończył się drugi miesiąc bieżącego roku i drugi miesiąc konkursu trwającego do końca 2021 r. Piechurzy należący do O/PTTK Żarnów mogli w okresie od 1 stycznia do 28 lutego br. wziąć udział w 10 imprezach turystyki pieszej. Podajemy je w chronologicznej kolejności:

 
1. Spacerkiem wokół Afryki – 6 stycznia 2021 r. – organizator KTP PTTK Żarnów-
2. Zimowy spacer wokół Żarnowa – 9 stycznia 2021 r. – organizator O/PTTK Żarnów
3. XXXIV Rajd Zimowy – 16 stycznia 2021 r. – organizator O/PTTK Końskie
4. XXIV Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego – 23 stycznia 2021r.- organizator O/PTTK Żarnów
5. IV Rajd Borysa -30 stycznia 2021 r. – organizator Rodzina Pasków Końskie
6. XXII Zimowy Marsz na 25 km – 6 lutego 2021r.- organizator O/PTTK Końskie
7. VII Marsz Walentynkowy – 13 lutego 2021 r. – organizator KTP PTTK Żarnów
8. Wycieczka piesza „Przez Diablą Górę” – 20 lutego 2021 r. – organizator O/PTTK Żarnów
9. IV Piesza Zimówka Opoczyńska na 30 km – 27 lutego 2021 r. – organizator Nieformalny Klub Turystyki i Rekreacji „ W stronę słońca” Opoczno
10. II Marsz „Wilczym Tropem” – 27 lutego 2021 r. – organizator Starostwo Powiatowe w Końskich


Ranking turystów pieszych – stan na dzień 28 lutego 2021 r.
I miejsce: Magdalena Szołowska, Joanna Świątek i Czesław Szwedkowicz – 32 pkt.
II miejsce: Urszula Jędrasik – 31 pkt.
III miejsce: Barbara Kalinowska – 28 pkt.
IV miejsce: Monika Aleksandrowicz, Janusz Aleksandrowicz i Cezariusz Szulc – 24 pkt.
V miejsce: Hubert Szulc, Jacek Wojciechowski i Katarzyna Szołowska – 23 pkt.
VI miejsce: Blanka Jakubowska – 20 pkt.
 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Wycieczka piesza „Przez Diablą Górę”


W sobotę 20 lutego 2021 r. odbyła się wycieczka piesza, zorganizowana przez Oddział PTTK w Żarnowie. Głównym celem imprezy była promocja Turystyczno – Krajoznawczej Odznaki Gminy Żarnów, która funkcjonuje od 1 stycznia 2021 r. Wycieczka miała charakter indywidualny, spotkanie uczestników nastąpiło na parkingu przy kościele św. Łukasza w Skórkowicach. Przyjechali turyści z Łodzi, Końskich, Piotrkowa Trybunalskiego, Opoczna, Przedborza, Białaczowa i oczywiście Żarnowa. Sporą grupę stanowili też członkowie Stowarzyszenia „Skórkowice i okolice” i Koła Gospodyń Wiejskich w Skórkowicach.

Po oficjalnym rozpoczęciu i przypomnieniu zasad regulaminowych, była okazja do wręczenia uprzednio zdobytych odznak. Członkini Koła Terenowego PTTK w Żarnowie, Blanka Jakubowska otrzymała brązową odznakę turystyki pieszej , natomiast pięciolatka Julia Szołowska z Białaczowa odznakę „Siedmiomilowe buty” w stopniu złotym. Dla wszystkich turystów biorących udział w wycieczce przygotowano pamiątkowe plakietki upamiętniające imprezę. Zwiedzanie Skórkowic rozpoczęło się od kościoła św. Łukasza, następnie turyści przeszli na teren cmentarza parafialnego, aby zobaczyć kapliczkę słupową i kwaterę żołnierzy z I wojny światowej a w końcu Izbę Regionalną w miejscowej bibliotece. Historię miejscowości zaprezentował wójt gminy Żarnów dr Krzysztof Nawrocki podkreślając, że liczy ona co najmniej 700 lat, bowiem pierwsza wzmianka pisana pochodzi z 1313 r. Kościół św. Łukasza i cmentarz w Skórkowicach, przedstawiali kolejno: Hubert Szulc, Przemysław i Barbara Ciszewscy.

Po zwiedzeniu trzech w/w obiektów krajoznawczych, turyści udali się w stronę Poręby, idąc następnie do rezerwatu przyrody „Diabla Góra”. Prowadzący wycieczkowiczów Przemysław Ciszewski i Hubert Szulc, zatrzymywali się przy pomnikach poświęconych walkom partyzantów z Niemcami w okresie II wojny światowej, zapoznając bliżej turystów z historią tamtych dni. Dłuższy odpoczynek z posiłkiem turystycznym i zwiedzaniem Izby Regionalnej w domu Barbary i Przemysława Ciszewskich zaplanowany był w Klewie. Tutaj wręczone zostały srebrne Turystyczno – Krajoznawcze Odznaki Gminy Żarnów osobom, które spełniły wymogi regulaminowe. Byli to: Urszula Jędrasik z Żarnowa, Mirosława Firmowska z Łodzi, Wojciech Pasek i Ada Dębowska z Końskich oraz Hubert Szulc, Maksymilian i Maja Szulcowie ze Skórkowic. Łącznie w tym roku przyznano osiem odznak z czego siedem po opisywanej sobotniej wycieczce. Część turystów powędrowała dodatkowo do pomnika w Klewie – Borkach upamiętniającego bitwę 25 pp AK pod Diablą Górą. Końcowym punktem wędrówki pieszej, był parking przy kościele w Skórkowicach, z którego turyści rozpoczęli imprezę. Podsumowując należy dodać, iż w zamierzeniach żarnowskiego oddziału PTTK, są planowane dalsze wycieczki umożliwiające zdobywanie odznak regionalnych.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Marsz Walentynkowy


Z okazji święta zakochanych czyli Walentynek, Oddziałowa Komisja Turystyki Pieszej PTTK w Żarnowie zorganizowała w dniu 13 lutego br. imprezę pieszą o nazwie Marsz Walentynkowy. Była to siódma z kolei zimowa wędrówka piesza w tym roku, w której uczestniczyli żarnowscy piechurzy. Punktem wyjścia i zakończenia była wiata przy moście na Drzewiczce w Ogonowicach.

Należy podkreślić pomoc Pani sołtys Ogonowic Anety Wdówki w załatwieniu odśnieżenia początku trasy . Przejście o długości 14 km wiodło przez Sitową, Parczówek, Parczów i Ostrów. Na starcie pojawiło się 16 członków PTTK Żarnów i spora grupa osób z Opoczyńskiego Klubu Morsów. Wbrew wcześniejszym prognozom pogody nie było zbyt zimno, temperatura powietrza wahała się w okolicy minus 3 – 4 stopni Celsjusza a chwilami wyglądało słońce. Po przejściu trasy kilka osób z Opoczyńskiego Klubu Morsów zdecydowało się na morsowanie w Drzewiczce. Pieczę nad całością imprezy sprawował Cezariusz Szulc- aktywny członek O/PTTK w Żarnowie i jednocześnie członek Morsów Opoczno.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Zimowe wędrówki piesze


W bieżącym roku żarnowscy turyści piesi, mieli okazję uczestniczenia łącznie w sześciu imprezach organizowanych zarówno przez macierzysty Oddział, jak również przez Oddział PTTK w Końskich. Trzy razy odbyły się w styczniu br. wędrówki organizowane przez Oddział w Żarnowie a były to: „Spacerkiem wokół Afryki” ( 6 stycznia ), Zimowy spacer wokół Żarnowa ( 9 stycznia) oraz XXIV Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego ( 23 stycznia). Od wielu lat członkowie żarnowskiego PTTK ,chętnie uczestniczą w imprezach koneckich. Od początku tego roku byli w styczniu na dwóch wędrówkach a mianowicie na XXXIV Rajdzie Zimowym (16 stycznia) oraz na IV Rajdzie Borysa (30 stycznia).

W minioną sobotę, 6 lutego kilkoro piechurów z O/PTTK Żarnów, wzięło udział w XXII Zimowym Marszu na 25 km. Wędrówka przebiegała trasą z Końskich przez Piłę, Baczynę, Starą Kuźnicę do Końskich. Na starcie każdy z uczestników otrzymywał kartę startową i mapkę trasy oraz okolicznościową plakietkę. Przejście odbywało się w reżimie epidemicznym , a po dojściu do mety w Końskich, turyści otrzymywali certyfikat uczestnictwa i pamiątkowy medal rajdowy. Turyści piesi z Żarnowa mają możliwość w bieżącym roku brać udział w konkursie „ Liderzy turystyki pieszej w O/PTTK Żarnów”. Konkurs ten trwa od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. i jest inicjatywą związaną z przypadającą w styczniu 2022 r. XXV rocznicą powołania w Żarnowie Oddziału PTTK. Wtedy wyróżnionych zostanie 10 najlepszych „piechurów”, dla których przewidziano specjalne dyplomy i puchary. Cieszyć może fakt, że wraz z rodzicami wędrują dzieci , spragnione aktywności na świeżym powietrzu. Nasi najmłodsi turyści do lat 10, mogą zdobywać odznaki PTTK takie jak : Disney i PTTK, Siedmiomilowe buty i Dziecięcą Odznakę Turystyczną PTTK.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Odznaki regionalne O/PTTK w Żarnowie


W 2016 r. obchodziliśmy 110 rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, prekursora Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego powołanego w 1950 r. Z tej okazji Zarząd Oddziału PTTK w Żarnowie ustanowił dwie odznaki: Odznakę Krajoznawczą Powiatu Opoczyńskiego i Turystyczno – Krajoznawczą Odznakę Gminy Aleksandrów , które zaczęły funkcjonować od 1 stycznia 2017 r. Trzecią odznaką , której regulamin ustalono w 2020 r. jest Turystyczno – Krajoznawcza Odznaka Gminy Żarnów. Przy opracowywaniu regulaminów odznak i ich realizacji współdziałały: Starostwo Powiatowe i Muzeum Regionalne w Opocznie, Gmina Aleksandrów oraz Gmina Żarnów. Pierwsza z odznak posiada trzy stopnie , druga i trzecia dwa. Celem ustanowienia w/w odznak jest popularyzacja walorów turystyczno – krajoznawczych danego terenu, zachęcenie do zwiedzania wskazanych w regulaminach obiektów, poznawanie historii i dnia dzisiejszego „ małych Ojczyzn” i promowanie turystyki aktywnej.

Pomocą przy zwiedzaniu mogą być wydawnictwa: „Kanon Krajoznawczy Powiatu Opoczyńskiego „ i „ Kanon Turystyczny Gminy Aleksandrów” zawierające opisy poszczególnych obiektów krajoznawczo – przyrodniczych. Planowane jest wydanie „Kanonu Krajoznawczego Gminy Żarnów”. Potwierdzenia zwiedzania może być udokumentowane w książeczce odznaki lub własnoręcznie wykonanej kronice. Odznaki przyznaje Referat Weryfikacyjny działający w Żarnowie, złożony z instruktorów krajoznawstwa PTTK. Najwięcej bo 153 przyznano Odznak Krajoznawczych Powiatu Opoczyńskiego, w tym 103 brązowych,43 srebrnych i 7 złotych. Warto podkreślić, że zainteresowanymi byli nie tylko mieszkańcy woj. łódzkiego , ale także woj. świętokrzyskiego, dolnośląskiego, podlaskiego i wielkopolskiego. Od 1 stycznia 2021 r. zdobywać można punkty do Turystyczno – Krajoznawczej Odznaki Gminy Żarnów. Pierwszą osobą, która ją zdobyła jest członek PTTK z Oddziału Łódź – Polesie, Łukasz Purgał. Poniżej przedstawiamy znaki graficzne odznak , zachęcając do ich zdobywania.

Regulamin 1 tutaj

Regulamin 2 tutaj

Regulamin 3 tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Najbliższe imprezy turystyki pieszej – rajdy i wycieczki piesze.
W ostatnią sobotę stycznia (30.01.) odbędzie się w Końskich , IV Rajd Borysa – zapisy do wtorku 26 stycznia br. Regulamin na stronie internetowej PTTK Końskie. Trasa o długości 12 km.
 

W lutym:
- 6. lutego 2021 r. – XXII Zimowy Marsz na 25 km. Regulamin na stronie O/PTTK Końskie.
- 13. lutego 2021 r. – Walentynkowa wycieczka piesza na trasie: Ogonowice – Ostrów – Wąglany – Ostrów – Ogonowice. 12 km. Organizator : Komisja Turystyki Pieszej PTTK Żarnów. Szczegóły wkrótce na stronie KTP PTTK Żarnów.
-20. lutego 2021 r. – wycieczka piesza przez Diablą Górę połączona ze zdobywaniem Turystyczno – Krajoznawczej Odznaki Gminy Żarnów. Trasa: Skórkowice – Poręba – Diabla Góra – Klew – Skórkowice (9 km). W Klewie dłuższy odpoczynek na posesji Barbary i Przemysława Ciszewskich po zwiedzaniu Izby Regionalnej „Pod Diablą Górą”, ognisko turystyczne. Możliwość zaliczenia 5 obiektów na OTKGŻ ( 3 – Skórkowice, Diabla Góra i Klew). Szczegółowy regulamin ukaże się niedługo na stronie internetowej O/PTTK Żarnów .
Zachęcamy do udziału i zdobywania odznak turystyki pieszej i OTKGŻ.
Włodzimierz Szafiński
 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

XXIV Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego


Turyści skupieni w Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Żarnowie uczcili 158 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, uczestnicząc w rajdzie pieszym na trasie: Rożenek – Borowiec- Kalinków – Aleksandrów ( 7 km ). Od 24 lat organizowane są na terenie gminy Aleksandrów w powiecie piotrkowskim, Rajdy Szlakiem Powstania Styczniowego przy ścisłej współpracy O/PTTK Żarnów z władzami samorządowymi Aleksandrowa.

Tegoroczna edycja tego rajdu odbyła się w sobotę 23 stycznia od pobytu przy pomniku powstańców styczniowych 1863 -1864 usytuowanego obok rzeki Czarnej w Rożenku. Tutaj uczestnicy wysłuchali pogadanki nt. genezy, przebiegu i skutków Powstania, będącego największym zrywem patriotycznym dziewiętnastowiecznej Europy. Zapalono kilka zniczy , minutą ciszy uczestnicy rajdu uczcili pamięć tych, którzy polegli za Ojczyznę. W imieniu władz samorządowych i rajdowców wójt gminy Aleksandrów , Paweł Mamrot oraz prezes Zarządu Oddziału PTTK w Żarnowie , Włodzimierz Szafiński złożyli przy pomniku wiązankę kwiatów. Uczestnicy otrzymali pamiątkową plakietkę z ryciną Artura Grottgera, z cyklu „Polonia”. Rajd odbył się w rygorach epidemicznych i w związku z tym nie było tak jak w latach poprzednich, spotkania w szkole ani okolicznościowego programu artystycznego . Po przejściu trasy , w Aleksandrowie uczestnicy spożyli gorący żurek a następnie rozjechali się do swych domów.

 

galeria tutaj

Włodzimierz Szafiński

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Liderzy turystyki pieszej

regulamin tutaj

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Rajd Zimowy w Końskich


W sobotę 16 stycznia br. O/PTTK w Końskich zorganizował 34 edycję Rajdu Zimowego, który miał charakter indywidualnej wędrówki pieszej, najwyżej w 5 osobowych grupach turystów. Zgłosiło się wielu piechurów szczególnie z województwa świętokrzyskiego ale również z łódzkiego a wśród nich 10 członków PTTK Żarnów.

Po rejestracji każdy otrzymał schemat trasy do przejścia i plakietkę rajdową. Dwunastokilometrowa trasa okrężna prowadziła z Końskich w kierunku Stadnickiej Woli, Górny Młyn, Piłę, Pomyków, Czerwony Most do punktu wyjścia w Końskich. Duża część przejścia wiodła zaśnieżonymi drogami leśnymi a i temperatura powietrza przypominała o srogiej zimie. Wędrujący turyści piesi mogli w trakcie trasy odpocząć i zagrzać się przy wcześniej rozpalonym ognisku. Na zakończeniu każdy z piechurów otrzymał dyplom uczestnictwa i brał udział w losowaniu upominków. Zdaniem uczestników była to kolejna udana impreza koneckiego PTTK. Dwie galerie zdjęć z rajdu przygotowali : Janusz Aleksandrowicz i Magdalena Szołowska.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński
 

 

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Zimowy spacer wokół Żarnowa


Taką nazwę przyjęliśmy dla „małej” imprezy turystyki pieszej, która odbyła się w sobotę 9 stycznia 2021 r. Sześciokilometrowa trasa wiodła z Żarnowa przez Pilichowice , Trestę i znów do Żarnowa. Padający początkowo drobny śnieg, później zaśnieżone leśne drogi i ośnieżone drzewa podkreślały zimowy charakter imprezy.

Przy skraju wsi Pilichowice zobaczyć można głębokie wykopy związane z eksploatacją złóż piasku. Następną atrakcją krajoznawczą na trasie był cmentarz żydowski w Treście, wsi która od kilku lat włączona została do Żarnowa. Cmentarz ( kirkut ) jest jednym z wielu obiektów polecanych do zwiedzania przy zdobywaniu Turystyczno - Krajoznawczej Odznaki Gminy Żarnów, dlatego też ośmiu piechurów uczestniczących w spacerze, będzie miało już „zaliczony” ten obiekt. Sprawą ważniejszą była jednak wiedza krajoznawcza, pozyskana podczas tej wizyty. Tak jak w wielu małych miejscowościach przedwojennej Polski, również w Żarnowie dużą cześć społeczności stanowili Żydzi . Mogliśmy o tym dowiedzieć się min. z napisu na pomniku ustawionym w pobliżu wejścia, gdzie podano informację o 48% udziale Żydów w ogólnej liczbie mieszkańców Żarnowa, przed wybuchem II wojny światowej. Cmentarz został zdewastowany ale w latach 2014 -2016 jego teren został oczyszczony i ogrodzony a z okolic Żarnowa pozyskano kilkanaście macew , które powtórnie ustawiono. Wybudowano też ohel cadyka Jechiela Efraima Fiszela. Warto podkreślić, że większość macew pochodzi z XIX wieku, stanowiąc zabytki sztuki cmentarnej. Dokumentację fotograficzną z przebiegu tego spaceru, zawdzięczamy kol. Barbarze Kalinowskiej członkini Koła Terenowego PTTK w Żarnowie.

galeria tutaj


Włodzimierz Szafiński

 

 

 

PTTK ŻARNÓW

 

Spacerkiem wokół Afryki

Afryka to nie tylko kontynent znany z mapy świata, ale również wieś w powiecie opoczyńskim w gminie Żarnów. Aby odbyć spacer w rejonie Afryki, nie musimy korzystać z lotu samolotem, co w aktualnej sytuacji byłoby wyjątkowo trudne. Działacze turystyki pieszej PTTK w Żarnowie, Leszek Kurp i Cezariusz Szulc opracowali bowiem ciekawą krajoznawczo wycieczkę, nazywając ją „Spacerkiem wokół Afryki”. Realizacja imprezy nastąpiła w środę 6 stycznia br. z zachowaniem wymogów epidemicznych, turyści wędrowali w małych grupach od startu w Marcinkowie. Trasa liczyła ok. 16 km i wiodła przez Kamieniec, Siedlów, Młynek, Ruszenice – Kolonię, obrzeżem wsi Afryka, Myślibórz i w końcu z metą w Marcinkowie. Pierwszy punkt trasy Kamieniec, to mała miejscowość z pięcioma zabudowaniami, która wróciła na mapę gminy Żarnów w 2005 roku. W okresie II wojny światowej w 1944 r. Kamieniec wraz z innymi sąsiednimi wioskami został spacyfikowany przez Niemców, za pomoc okazywaną partyzantom.

Ciekawostką Kamieńca jest gospodarstwo agroturystyczne prowadzone przez małżeństwo Gustavssonów, którzy przybyli tu ze Szwecji i osiedlili się w tej małej wioseczce. Następną miejscowością był Siedlów, wieś letniskowa nad rzeką Czarną. W XVI w. właścicielem Siedlowa był Węgier Mikołaj de Karssa. W rejonie wsi znajdują się duże stawy hodowlane a po dawnym folwarku pozostał rozległy park podworski. Ciekawostką przyrodniczą jest 400 letni dąb szypułkowy, wpisany w 2015 r. do rejestru pomników przyrody woj. łódzkiego pod nazwą „Dąb Siedlowski”. Kontynuując wędrówkę turyści dotarli do Młynka nad Czarną, gdzie organizatorzy zaplanowali dłuższy odpoczynek z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Wśród uczestników wycieczki pieszej była spora grupa „Morsów Opoczyńskich”, którzy przy jazie na Czarnej w strojach kąpielowych zażyli morsowania. Część trasy przebiegała czerwonym „Piekielnym Szlakiem” w pobliżu miejscowości Afryka. Przez przysiółek Dwór należący do wsi Myślibórz, turyści piesi dotarli do centrum wsi, która posiada bogatą przeszłość historyczną opisywaną przez Jana Długosza i Jana Łaskiego. W średniowieczu wieś należała do kasztelanii żarnowskiej a dochody z folwarku w Myśliborzu, szły na utrzymanie parafii kościoła św. Mikołaja w Żarnowie. Dawniej znajdowały się tu pokłady rud żelaza i kamieniołomy a rejon Myśliborza wchodził w skład Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego i słynął z bogatych lasów. Z Myśliborza turyści dotarli do Marcinkowa, do pozostawionych tam samochodów, rozjeżdżając się stopniowo do domów. Sprzyjająca wędrówce pogoda, była dodatkowym atutem tej wyprawy po zdrowie i poznanie walorów krajoznawczych gminy Żarnów.

galeria tutaj

 Włodzimierz Szafiński

 

 

 

20 LAT

 

20 Lat minęło...

WIERSZ NA DWUDZIESTOLECIE

ŻARNOWSKIEGO ODDZIAŁU PTTK

 Witam Panie, witam Panów,
PTTK-u wiernych fanów.
Dziś okazja, jakich mało,
Więc nas sporo się zebrało,
Bo dwadzieścia latek właśnie,
Oddziałowi temu trzaśnie.
To historia dosyć długa.
Powiem, czyja to zasługa;
Jest w Żarnowie takich dwoje,
Co otwarli w świat podwoje.
Pracując zaś wciąż uparcie,
Tej idei dali wsparcie.
Aż zebrali rzeszę liczną,
Pracą swoją tytaniczną.
Wiersz, tych państwa głosi czyny,
Włodzimierza i Grażyny.
Żarnów, słynął z żaren młyńskich,
Dzisiaj, z dzieła zaś Szafińskich.
Więc o aplauz dla nich wnoszę
I o jeden gest Was proszę:
Tym, co poprą moje zdania,
Tekst ten dam do podpisania.

Przemysław Ciszewski - 07.01.2016 r.

Broszurka: Podsumowanie 2016 roku tutaj

Fot: Janusz Aleksandrowicz

galeria tutaj

galeria BAL tutaj

 

 

Info

 

Z pamiętników PTTK O/w Żarnowie

galeria tutaj

Pozdrawiam

Janusz Aleksandrowicz

 

 

 

 

Zapraszamy

PARTNERSKIE ODDZIAŁY
REKLAMA

SERWIS KOMPUTEROWY

 

PRZEGRYWANIE KASET VHS NA DVD

REKLAMAA

PZU Pomoc w Podróży

 

Dla członków PTTK wyjątkowa promocja !!!

REKLAMA
REKLAMA

Morsy Opoczno

INFO


stat4u
szablony stron