MAIN MENU
NEWSLETTER
INFO

Aktualności

PTTK Żarnów
 

 

 

PTTK Żarnów
 

 

 

Imprezy 2013 r

Kalendarz imprez turystyczno-krajoznawczych organizowanych przez Oddział PTTK w Żarnowie w 2013 r.

pobierz tutaj

 

 

Rajd z Mikołajem

III Rajd z Mikołajem

zobacz całą galerię tutaj

 

 

WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA

WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA

ANDORA - HISZPANIA - PORTUGALIA

Andora, Saragossa, Madryt, Toledo, Tomar, Lizbona, Sewilla, Kordoba, Alhambra, Barcelona


Termin: 6-17 lipca 2013 r.


Tym razem zapraszamy na wycieczkę do trzech krajów: Andory – niewielkiego księstwa położonego w Pirenejach, między Francją a Hiszpanią dla którego głównym źródłem dochodu jest turystyka (ok. 80%), Hiszpanii – która dla starożytnych Greków była ziemią rodzącą złote jabłka Heraklesa, a dla Arabów pierwszym piętrem nieba, oraz Portugalii – będącej niegdyś potężnym imperium zadziwiającym wielkimi odkryciami geograficznymi. Zobaczymy trzy stolice Andorę La Vella, Madryt i Lizbonę, zabytki związane z najwspanialszymi dziejami architektury Islamu (zamki – alcazary, pałace i świątynie muzułmańskie) a także wiele przykładów wspaniałej kultury europejskiej. Walory przyrodnicze, zabytki architektury i baza hotelowo-wypoczynkowa przyciągają do Hiszpanii turystów z całego świata (przybywa tu rocznie więcej turystów niż wynosi ludność kraju).

Wycieczka realizowana jest w ramach współpracy z biurem O/PTTK w Rzeszowie (wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników woj. podkarpackiego nr 044/04) i przeznaczona jest dla członków i sympatyków Oddziału PTTK w Żarnowie.

 

regulamin wycieczki tutaj

 

 

Rajd Niepodległości

XVI Rajd Niepodległości

zobacz całą galerię tutaj

 

 

Park Krajobrazowy

Ślężański Park Krajobrazowy

galeria tutaj

 

 

Rajd NIepodległości

Ślężański Park Krajobrazowy

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze, którego poprzednikami były Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze propaguje wśród swych członków ideę ochrony przyrody i hasło „Poznaj swój kraj i jego przyrodę”. Już w 1873 w statucie Towarzystwa Tatrzańskiego pojawił się zapis o ochronie przyrody, a w 1908 r. w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym powstaje komisja ochrony osobliwości przyrody.

więcej tutaj

 

 

Rajd NIepodległości

XVI Rajd Niepodległości

 

 

Rajd

VI Rajd "Śladami Kazimierza Wielkiego"

Piękna pogoda towarzyszyła turystom zrzeszonym w żarnowskim PTTK w sobotę 29 września, którzy przemierzali trasę VI Rajdu "Śladami Kazimierza Wielkiego " w okolicach Przedborza. Nasz wielki monarcha często polował w lasach przedborskich ,gdyż dzikiego zwierza było tu niemało. 8 września 1370 r. to dzień feralny dla naszego wielkiego władcy. W pogoni za jeleniem w pobliżu wsi Żelazne Nogi (obecnie Żeleznica) spadł z konia i złamał nogę. Polowanie przerwano i ruszono do Krakowa, zatrzymując się po drodze min. w Sandomierzu, Łoniowie, Koprzywnicy i Nowym Korczynie. Wbrew zaleceniom medyka, król nie stronił od gorących kąpieli oraz biesiad z grzanym winem. Kiedy orszak dojechał do Krakowa król był już bardzo słaby. Zdążył jeszcze sporządzić testament i pożegnać się z najbliższymi. Zgon ostatniego z Piastów nastąpił 5 listopada 1370 roku o świcie. Dla upamiętnienia faktu pobytu króla Kazimierza Wielkiego i jego niefortunnego wypadku w miejscowości Żeleżnica ufundowano obelisk. Tu właśnie spotkali się na starcie rajdu turyści z Aleksandrowa , Białaczowa , Lubca , Przedborza , Radomska , Skotnik , Szczercowa i Żarnowa.Po powitaniu i krótkiej pogadance ponad 160 osobowa grupa rajdowiczów ruszyła na trasę rajdu , z Żeleżnicy przez Kajetanów, Mojżeszów do Starej Wsi . Przewodnictwo objęła opiekunka SKKT- PTTK przy Zespole Szkolno - Gimnazjalnym w Przedborzu Justyna Nicoś . Zakończenie imprezy odbyło się na terenie ośrodka Dojo - Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki w Starej Wsi. Dzięki uprzejmości pracownika Centrum , nasi turyści mieli okazję zwiedzić niektóre pomieszczenia oraz uczestniczyć w niezwykle ekscytującym pokazie walk wschodnich przedstawionym przez najlepszych w kraju, Europie a nawet świecie , polskich karateków. Sportowcy, których podziwialiśmy to członkowie kadry narodowej Polski , przygotowujący się do XVI Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym ITKF, które odbędą się w dniach 6 - 7 pażdziernika br. w Łodzi. Na zakończenie rajdu odbył się konkurs nt. Kazimierza Wielkiego i ziemi przedborskiej , przeprowadzony przez Wojciecha Roberta Dziubę - nauczyciela historii z Przedborza . Laureatami konkursu zostali : Kamil Gorzałczyński - I miejsce , Mateusz Łukasik - II miejsce (obaj ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie ) oraz Tobiasz Zagaj - III miejsce ( SOSW w Radomsku ). Była też okazja do wręczenia kilku legitymacji nowo przyjętym członkom PTTK i zdobytych wcześniej odznak turystyki pieszej. Miłym akcentem imprezy było spotkanie w plenerze z władzami Przedborza , wspólne biesiadowanie, ognisko turystyczne z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków oraz mecz piłki nożnej rozegrany przez dwie z drużyn rajdowych. Podziękowania należą się szczególnie organizatorom rajdu oraz życzliwym władzom Przedborza za tą ze wszech miar udaną imprezę.

 

Grażyna Szafińska

 

Rajd

Łotwa Estonia Helsinki

odwiedź galerię tutaj

 

Wielkopolska

Wycieczka krajoznawcza - Wielkopolska

8 września 2012r

 

 

regulamin tutaj

 

BIESZCZADY

WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA

„BIESZCZADY”

(RAMOWY PROGRAM)

Termin: 13-14 października 2012 r. (sobota-niedziela)

 

Wycieczka przeznaczona jest dla członków i sympatyków Oddziału PTTK w Żarnowie i ma na celu poznanie ciekawych krajoznawczo obiektów leżących na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego oraz poznanie walorów przyrodniczych Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wyjazd nie ma charakteru komercyjnego, odbywa się na zasadzie samoorganizacji i jest imprezą non-profit.

regulamin tutaj

 

 

Rajd

Słowenia - Chorwacja

odwiedź galerię tutaj

 

Rajd

IX Rajd Polsko - Słowacki

regulamin tutaj

 

Nad Bugiem

Nasi turyści nad Bugiem

Dzieci i młodzież szkolna ze środowisk wiejskich mają od 8 lat okazję spotykać się na Ogólnopolskich Zlotach PTTK, które służą krajoznawczemu poznawaniu różnych regionów Polski, integracji młodych turystów, wymianie doświadczeń i prezentacji dokonań w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa. Pierwsze dwa zloty odbyły się w Przedborzu, następne w Piątku k/Łęczycy, Biłgoraju, Sulęcinie, Szamotułach i Łęczycy. Tegoroczny zlot miał miejsce w Serpelicach nad Bugiem, w dniach 25-27 maja br. Bezpośrednim organizatorem tej turystyczno-krajoznawczej imprezy był Oddział PTTK „Podlasie” w Siedlcach przy pomocy władz miasta, gminy Sarnaki oraz przy merytorycznym i programowym wsparciu Komisji Środowiskowej Zarządu Głównego PTTK.

W zlocie wzięło udział 19 drużyn z 4 województw: łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i świętokrzyskiego. Spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzania Siedlec, miasta które do 1999 r. pełniło funkcję miasta wojewódzkiego. Chyba najbardziej znanym zabytkiem Siedlec jest ratusz z postacią złoconego Atlasa trzymającego na swych barkach kulę ziemską. Rynek Starego Miasta, katedra, Muzeum Regionalne i Diecezjalne, Plac Sikorskiego, pomniki oraz inne ciekawostki krajoznawcze, to program pierwszej części dnia. W drodze z Siedlec do Serpelic uczestnicy zatrzymali się w Sarnakach, miejscowości z pomnikiem nawiązującym do historii II wojny światowej. W tym rejonie zdobyto a następnie wysłano do Londynu szczątki rakiety V-2, stąd na pomniku znamienny napis „Oni uratowali Londyn” – to o żołnierzach AK. Również w Sarnakach zwiedzaliśmy Ośrodek Edukacji Ekologicznej w tutejszym nadleśnictwie. Po kolacji w Serpelicach, które były bazą noclegową i żywieniową zlotu, nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy na którą m.in. przybył prezes ZG PTTK Lech Drożdżyński. Prelekcja multimedialna uzupełniła wiedzę o historii pozyskania informacji o latających bombach V-2. Częścią rozrywkową uroczystego rozpoczęcia był występ wspaniałego muzyka grającego po mistrzowsku na harmonijce ustnej. Człowiek ten objechał z występami „pół świata”, wzbudzając duże zainteresowanie słuchaczy. Sobota 26-ego maja poświęcona została na zwiedzanie Serpelic leżących w Parku Krajobrazowym „Przełom Doliny Bugu”, odbył się rejs statkiem po Bugu, a następnie konkursy : krajoznawczy, plastyczny, wiedzy o przepisach ruchu drogowego i kolarski tor przeszkód. Wieczorem przy ognisku turystycznym poszczególne drużyny mogły zaprezentować się w konkursie piosenki. Wszyscy z ciekawością oczekiwali wyników współzawodnictwa i miejsc w klasyfikacji zlotowej. Komisje pracowały do późna w nocy, aby podsumować sobotnie konkurencje. W niedzielę odbyło się uroczyste zakończenie zlotu, wręczenie dyplomów, pucharów i innych wyróżnień. Z dużą satysfakcją możemy poinformować, że bardzo dobrze zaprezentowały się nasze drużyny z Żarnowa i Wieruszowa. W kategorii szkół podstawowych I miejsce w ogólnej klasyfikacji i puchar wójta gminy Sarnaki dla najlepszej drużyny VIII Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży Wiejskiej PTTK uzyskała Szkoła Podstawowa w Żarnowie, a w kategorii szkół gimnazjalnych drużynie z Gimnazjum w Żarnowie przypadło II miejsce. W konkursie krajoznawczym i klasyfikacji ogólnej zlotu w kategorii szkół gimnazjalnych drużyna z Bralina – reprezentująca Oddział ZIEMIA WIERUSZOWSKA – zajęła III miejsce. Warto wspomnieć, że autokarem wynajętym przez Oddział PTTK w Żarnowie podróżowały także drużyny z Białaczowa (SP i gimnazjum), Miedznej Drewnianej (SP), Szczercowa (gimnazjum), Przedborza (Zespół Szkolno-Gimnazjalny) oraz gościnnie drużyny z Bralina (woj. Wielkopolskie) i Gowarczowa (woj. Świętokrzyskie). Do zobaczenia za rok!

Włodzimierz Szafiński

 

Galeria zdjęć udostępniona przez Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK przy Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie i Międzyszkolnym Klubie Sportowym „Sokół” w Bralinie

 

Źródło i galeria tutaj

 

Dolny Śląsk

Atrakcyjny Dolny Śląsk

Dolny Śląsk to region turystyczny bogaty w ciekawe obiekty krajoznawcze i przyrodnicze. Już jesienią ub. roku pojawił się pomysł, aby właśnie tam udać się na wycieczkę z członkami i sympatykami Oddziału PTTK w Żarnowie. Wycieczka odbyła się w dniach 21-22 kwietnia, a głównymi atrakcjami były: zamek „Grodno” w Zagórzu Śląskim, Wambierzyce z kościołem i ruchomą szopką, Polanica Zdrój, wodospad Wilczki w Międzygórzu, Bystrzyca Kłodzka z Muzeum Filumenistycznym i twierdza w Srebrnej Górze. Zamek „Grodno” położony jest na wzgórzu „Chojna” będącym rezerwatem przyrody.

Obecnie jest tu muzeum. Polanica-Zdrój to uzdrowisko z Parkiem Zdrojowym z wieloma pomnikami przyrody, można tu zobaczyć skały z całych Sudetów a w pijalni zakosztować miejscowych wód mineralnych. Pierwszy dzień zakończyliśmy w Międzygórzu w pensjonacie „Nad Wodospadem”, gdzie była baza żywieniowa i noclegowa. Był jeszcze czas na oglądanie i podziwianie rezerwatu przyrody jednego z większych wodospadów w Sudetach „Wodospadu Wilczki”. Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Bystrzycy Kłodzkiej ,która poszczycić się może wielowiekową starówką, murami obronnymi, basztami i gotyckim kościołem. Dużą atrakcją miasta jest Muzeum Filumenistyczne, jedyne tego typu w Polsce, gdzie przedstawione są dzieje krzewienia ognia, zbiór zapalniczek, etykiety zapałczane z całego świata. W sklepiku muzealnym kupić można oprócz różnych pamiątek także zapałki sztormowe, dymne i kowbojskie. Przed muzeum umieszczono średniowieczny pręgierz, zwany czasem słupem hańby. Przez Kłodzko dotarliśmy do Srebrnej Góry gdzie wraz z przewodnikiem w historycznym stroju pruskiego żołnierza przemierzaliśmy zabudowania największej w Europie twierdzy górskiej. Król pruski Fryderyk II zwany Wielkim wybudował w Sudetach 3 twierdze: w Kłodzku, Świdnicy i Srebrnej Górze, aby utrwalić swoje panowanie na Śląsku. Było to w końcu XVIII wieku. Twierdza w Srebrnej Górze nigdy nie została zdobyta, a w czasie II wojny światowej był tu obóz jeniecki. Warto nadmienić, że wśród turystów sporą grupę stanowiły osoby zbierające punkty na odznakę „Turysta – Przyrodnik”, a zdobyły ich aż 24, ponieważ w drodze na Śląsk zatrzymaliśmy się w Sokolnikach k. Wieruszowa, aby zwiedzić zespół pałacowo – parkowy z XVIII w. Następnym przyrodniczym obiektem był rezerwat „Chojna” w Zagórzu Śląskim, liczne pomniki przyrody w Polanicy – Zdroju oraz rezerwat „Wodospad Wilczki” w Międzygórzu. Wycieczka została udokumentowana fotograficznie, ponieważ był z nami prezes Oddziału PTTK ZIEMIA WIERUSZOWSKA Rafał Dąbik krajoznawca-fotograf, który najpierw przekazał nam wiele wiadomości o Wieruszowie i okolicach, a potem dokumentował fotograficznie nasz pobyt na Śląsku. Jak to zwykle bywa na wycieczkach organizowanych przez Oddział PTTK w Żarnowie przygotowane zostały okolicznościowe plakietki, które pozostaną oprócz wspomnień pamiątką z imprezy. Włodzimierz Szafiński

 

Źródło i galeria tutaj

 

Zlot

Zlot młodzieży - Serpelice

 

galeria tutaj

 

Zlot - Zakopane

Tatrzański Park Narodowy

 

 

Pilica czka

Wędrowali brzegiem Pilicy

 

galeria tutaj

 

Serwis komputerowy

Masz problem z uruchomieniem komputera lub instalacją oprogramowania? Nie działa tak szybko jak “kiedyś”? Nie możesz połączyć się z Internetem? a może wkradł się wirus?

Oferuje pełną gamę usług w zakresie serwisu, naprawy, optymalizacji, konfiguracji, instalacji lub rozbudowy sprzętu, systemów lub ich podzespołów. Usunę problem u państwa w domu, firmie lub Odbiorę i oddam komputer.

 

dla członków PTTK

70% rabatu

 

 

zapoznaj się z ofertą

www.janusz-opoczno.republika.pl/

 

Pilica czka

Regulamin XV Rajdu „Brzegiem Pilicy”

19 maja 2012r.

 

regulamin tutaj

 

PTTK z Hubalem

Wędrowali szlakiem "Hubala"

 

nowe zdjęcia w galerii

 

Wielkanoc PTTK

Wielkanoc

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy składam najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca oraz samych sukcesów.

Administrator

Janusz Aleksandrowicz

 

Wiosna z PTTK

Rajd „Pierwszy dzień wiosny”

Chyba jeszcze w historii oddziału PTTK W Żarnowie nie było tak pięknej pogody w czasie rajdu „Pierwszy dzień wiosny”. W sobotę, 17 marca 2012 roku 190-osobowa grupa dzieci i młodzieży z dziesięciu szkół podstawowych i gimnazjów z terenu działania żarnowskiego PTTK, wyruszyła na wędrówkę w poszukiwaniu wiosny.

Do Miedznej Murowanej, gdzie był start rajdu przybyły dzieci i młodzież z kół przy szkołach w Woli Krzysztoporskiej i Bujnach, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radomsku, SP i Gimnazjum w Białaczowie, SP w Petrykozach, SP i Gimnazjum w Żarnowie oraz największa grupa z koła PTTK przy SP w Miedznej Drewnianej, pełniąca honory gospodarza, ponieważ tu odbyło się później zakończenie rajdu. Przewodnikiem tak licznej grupy rajdowej była Elżbieta Zając z Miedznej Drewnianej, główna organizatorka rajdu. Trasa wędrówki wiodła od tamy przy zalewie w Miedznej Murowanej do Wąglan, gdzie spalono i utopiono marzannę jako symbol odchodzącej zimy, a następnie przemaszerowano do szkoły w Miedznej Drewnianej. Sześciokilometrowa trasa wycieczki pieszej bogata była w ciekawe krajobrazy, malownicze mostki, ale nie obyło się też bez pewnych przeszkód, na które napotykali młodzi wędrowcy. Dużo emocji towarzyszyło m.in. młodym turystom podczas pokonywania płynącego przy zalewie cieku wodnego. Dzięki pomocy i asekuracji dorosłych obyło się bez zbędnej kąpieli.

Po przyjściu na metę rajdu na boisku szkolnym czekało ognisko, przy którym można było upiec kiełbaski. Rajdowiczów i ich opiekunów przywitali wójt gminy Białaczów Jan Jóźwik i dyrektorka SP w Miedznej Drewnianej Mariola Zalega. Kolejną atrakcją był konkurs o Irlandii, ponieważ 17 marca kraj ten obchodzi dzień św. Patryka, patrona Zielonej Wyspy. Dzieci ubrane na zielono zaprezentowały taniec irlandzki, a następnie odbył się konkurs wiedzy o tym kraju. Najlepsza okazała się Aleksandra Szczepocka z Gimnazjum w Żarnowie, drugie miejsce zdobył Kacper Kochanowski z SP w Miedznej Drewnianej, a trzecie miejsce przypadło Jakubowi Teleckiemu z SP w Białaczowie. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich, którzy mieli jakiś zielony szczegół garderoby zielone lizaki. Część uczniów miała czapki i kapelusze na których „rozkwitały” wiosenne kwiaty, liście, gałązki a nawet na chwile „przysiadły” barwne ptaki. Najpiękniejsze nakrycia głowy należały do rodzeństwa Małgorzaty i Mateusza Fidelusów, Izabeli Bernas, Pauliny Gołąb i Julii Grzybowskiej ze Szkoły Podstawowej w Żarnowie. Zakończenie rajdu było też okazją do wręczenia legitymacji członkowskich, zdobytych uprzednio odznak i dyplomów uczestnictwa w imprezie. Legitymacje członkowskie wręczono Lili Fidelus z Żarnowa i Jakubowi Piotrowskiemu z Miedznej Drewnianej. Złote „Siedmomilowe buty” otrzymali Mateusz Fidelus, Miłosz Polak i Anna Ogłoza, a srebrne Dawid Murawski. Wszyscy to członkowie SKKT przy SP w Żarnowie. Popularne odznaki turystyki pieszej przypadły w udziale Klaudii Bryks z SP w Miedznej Drewnianej, Bartoszowi Baranowi z SP w Petrykozach oraz Izabeli Pankiewicz z SP w Białaczowie. Odznaki brązową i srebrną wręczono Mateuszowi Jędrasikowi oraz Justynie Głowie z Gimnazjum w Żarnowie. Zarząd oddziału PTTK składa tą drogą serdeczne podziękowania Szkole Podstawowej w Miedznej Drewnianej za przygotowanie rajdu „Pierwszy Dzień Wiosny”, a także gminie Białaczów za sponsorowanie poczęstunku dla uczestników i towarzyszenie im w zakończeniu rajdu.

zobacz galerię tutaj

Grażyna Szafińska

 

Disney i PTTK

Odznaki Turystycznej Disney i PTTK

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jako partner merytoryczny akcji „Miki i Donald: Na rowerze dookoła świata” organizowanej przez The Walt Disney Company (Polska) ustanawia Odznakę Turystyczną Disney i PTTK zwaną dalej Odznaką

pobierz

Administrator

 

8 Marca 2012

Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet życzymy naszym Paniom jak najmniej trosk w życiu, przychylności losu, radości z najmniejszych przyjemności oraz spełnienia wszystkich marzeń zarówno tych malutkich jak i troszkę większych.

Janusz Aleksandrowicz

 

Wiosna 2012

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Termin: 17 marca 2012r. (sobota)

regulamin rajdu

pobierz

Administrator

 

Słowacja czeka:-)

WYCIECZKA NA SŁOWACJĘ

Termin: 1-3.05.2012 r. (wtorek - czwartek)

pobierz

Administrator

 

Rajd Styczniowy

XV Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 

Oddział PTTK w Żarnowie od 15 lat dba o upamiętnianie ważnych rocz-nic i troszczy się by wspólnie z dziećmi i młodzieżą szkolną zachować pamięć o tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny i oddali za nią życie. Wystarczy wymienić kilka imprez związanych z historycznymi wyda-rzeniami jak np. Rajd Szlakiem mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, „Rajd Niepodległości” czy „Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego”. Tegoroczna wędrówka „powstańczym szlakiem” przebiegała od Rożen-ka do Aleksandrowa (5 km) a zgromadziła ogółem 93 osoby w tym dzieci i młodzież z SKKT-PTTK przy SP w Aleksandrowie, Białaczowie, Skotnikach, Woli Krzysztoporskiej i Żarnowie oraz z SKKT-PTTK przy Gimnazjach w Bia-łaczowie, Przedborzu i Żarnowie. Wcześniej jednak grupy turystów zgromadziły się przy pomniku po-wstańców styczniowych w Rożenku, gdzie złożono wiązanki i zapalono znicze oddając hołd bohaterom z lat 1863-64. Pogadankę na temat genezy i przebiegu powstania styczniowego wygłosił prezes O/PTTK w Żarnowie Włodzimierz Szafiński.

Składanie wiązanki kwiatów przy pomniku powstańców styczniowych

 Należy również dodać iż w rozpoczęciu jak również na całej trasie rajdu towarzyszył młodzieży zastępca wójta gminy Aleksandrów Paweł Mamrot. Wyjątkowo udana jak na tę porę roku pogoda sprzyjała turystom zmie-rzającym do Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie, gdzie zaplanowano zakoń-czenie rajdu. Całość grupy ubezpieczała grupa strażaków z Gminy Aleksandrów dba-jąc o porządek i bezpieczeństwo piechurów na trasie. Po dojściu na metę rajdu wszyscy zostali powitani przez wójta Gminy Aleksandrów Dionizego Głowackiego, a następnie wysłuchali programu arty-stycznego przygotowanego przez młodzież ze SP w Aleksandrowie pod kierun-kiem Jadwigi Stańczyk. Kolejną atrakcją imprezy była prezentacja multimedialna o powstaniu styczniowym poprowadzona przez wspomnianego wcześniej Pawła Mamrota. On też przygotował ciekawą prezentację o walorach turystyczno-krajoznawczych Gminy Aleksandrów przedstawioną w czasie gdy wybrani ochotnicy z kilku szkół zakończyli pisanie testu wiedzy o powstaniu stycznio-wym. Pierwsze miejsce w konkursie historycznym zdobył Sebastian Szewczyk z SKKT-PTTK przy Gimnazjum w Żarnowie. Drugie równorzędne miejsca uzy-skali: Paulina Rudzka i Agata Dzitkowska z SP w Aleksandrowie oraz Dominik Sitkowski z SKKT-PTTK przy Gimnazjum w Białaczowie. Wszystkim zwy-cięzcom wręczono ciekawe nagrody książkowe. Zakończenie rajdu było też okazją do wręczenia zdobytych odznak tury-styki pieszej. I tak odznakę brązową OTP otrzymała Karolina Kania uczennica Gimnazjum w Żarnowie, odznaki popularne zaś wręczono Małgorzacie Zieliń-skiej z SP w Białaczowie oraz Mai Gaworowskiej i Klaudii Wiśniewskiej z SP w Woli Krzysztoporskiej. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie legity-macji członkowskiej uczennicy klasy III z SP w Żarnowie Paulinie Gołąb. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki rajdowe i kolorowe zakładki do książek oraz posiłek przygotowany przez nauczycielki SP w Alek-sandrowie. Drużyny rajdowe otrzymały pamiątkowe dyplomy uczestnictwa. XV Rajd Szlakiem Postania Styczniowego był formą uczczenia 149 rocznicy wybuchu jednego z największych zrywów niepodległościowych w XIX wieku, a jednocześnie stał się okazją do poznania interesujących zakątków gmi-ny Aleksandrów, integracji dzieci i młodzieży z różnych szkół oraz populary-zowania turystyki pieszej jako formy czynnego wypoczynku.

Grażyna Szafińska

 

Komunikat

Jest już nowy kalendarz imprez na 2012r 

pobierz

Administrator

 

Pisano o nas

Obchody 15-lecia PTTK Żarnów;

Jubileusz w Żarnowie

 

7 stycznia w Domu Kultury odbyło się spotkanie z okazji XV?lecia Oddziału PTTK. Uroczystość prowadziła żarnowska młodzież, a przybyłych gości powitał prezes oddziału, Włodzimierz Szafiński

 

czytaj dalej:

 

15 LAT MINĘŁO

Obchody 15-lecia PTTK Żarnów;

15 LAT

Tatiana Kosylak

zdjęcia: Rafał Dąbik

 

Komunikat

WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA „DOLNY ŚLĄSK”

RAMOWY PROGRAM

pobierz

Tatiana Kosylak

 

Komunikat

SŁOWENIA I CHORWACJA

Lubljana - Półwysep Istria - Słoweńskie Alpy

RAMOWY PROGRAM

Planowany termin: 6-10 czerwca 2012 r. (środa - niedziela)

 

Zachęcam i pozdrawiam.

pobierz

Tatiana Kosylak

 

Komunikat

ŁOTWA, ESTONIA, HELSINKI

RAMOWY PROGRAM

Planowany termin: 9-15 lipca 2012 r.

Zachęcam i pozdrawiam.

pobierz

Tatiana Kosylak

Zapraszamy

PARTNERSKIE ODDZIAŁY
REKLAMA

Grafixowo

Rafał Piekielnik

REKLAMA

POMOC KOMP.

 

POMOC KOMP

Dla członków PTTK wyjątkowa promocja !!!

REKLAMA

PZU Pomoc w Podróży

 

Dla członków PTTK wyjątkowa promocja !!!

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA ZA DARMO

 

za darmo

zobacz na:

automechanika.hpu.pl

REKLAMA

INFO


stat4u
szablony stron